13 Temmuz 2017 12:42

Erdoğan'ın '2 gazeteci cezaevinde' dediği gazeteciler kim?

CHP Milletvekili Veli Ağbaba, Erdoğan'ın 'Cezaevinde sadece 2 gazeteci var' sözlerine tepki gösterdi: O 2 gazeteci kim?

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı , Cezaevleri İnceleme ve İzleme Komisyonu Sözcüsü Veli Ağbaba, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Cezaevlerinde gazeteci yok, şu anda gerçek manada gazeteci sıfatıyla içeride iki kişi var” sözleriyle ilgili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Tüm dünyanın bildiği ve gördüğü gerçekleri yok saymak, inkar etmek kime nasıl bir fayda sağlayacaktır? Pek çoğunun henüz yargılamaları devam ederken bu kişilere ‘terörist’ denilmesi, ‘sözde’ bağımsız yargıya açık bir şekilde mesaj ve yargılamayı etkilemek değil midir?”diye sordu.

Ağbaba’nın soru önergesinde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından 2017 yılı Haziran ayı itibariyle Türkiye’de 159 gazetecinin cezaevinde bulunduğu ve Freedom House’un “Basın Özgürlüğü 2017” raporuna göre Türkiye’nin dünyada 163’üncü, Avrupa’da ise 42’nci ve son sırada olduğu bilgisi yer aldı.

Ağbaba şu soruları yöneltti:

1- Cezaevlerinde kaç tutuklu ve hükümlünün sarı basın kartı bulunmaktadır?

2- Cumhurbaşkanının ifade ettiği bankamatik soyan gazeteci var mıdır? Nerede hangi bankamatiği soymuştur? Bu kişi yada kişilerin gazetecilik sıfatı var mıdır?

3-Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cezaevlerinde sadece 2 gazeteci olduğuna dair açıklama hangi kaynağa dayandırılmaktadır?Açıklamanın bilgileri Bakanlığınız tarafından mı verilmiştir? 159 gazeteci bir anda nasıl 2 ye düşmüştür?

4- AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ifadelerinden hareketle cezaevindeki 2 gazeteci kimdir?

5- Aralarında karikatürist, yayın danışmanı, gazete vakıf yöneticilerinin de olduğu 159 kişiyi terörist olarak damgalamak için hangi deliller ortaya konulmuştur. Pek çoğunun yargılamaları hala devam ederken bu kişilere ‘terörist’ denilmesi, ‘sözde’ bağımsız yargıya açık bir şekilde mesaj ve yargılamayı etkilemek değil midir? Tüm yurttaşların gördüğü bu müdahale Adalet Bakanlığı tarafından görülmemekte midir?

6- Yıllarca sarı basın kartı taşıyan, uluslar arası kuruluşlardan ödüller alan, tek geçim kaynakları gazetecilik olan, ellerine kalemden başka bir şey almayan onlarca kişiyi ısrarla görmezden gelmenin, bu kişilere ‘gazeteci değil’ demenin sebebi nedir?

7- Basın özgürlüğü sıralamasında Avrupa’nın sonuncu ülkesi olan Türkiye’yi bu olumsuz noktadan değiştirmek için ne zaman harekete geçilmesi düşünülmektedir? (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Başakşehir, Gökhan İnler ve Mevlüt Erdinç'le anlaştı

SONRAKİ HABER

Ankara’da İYİ Partinin standına saldırı: Bir kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa