13 Temmuz 2017 10:44

İhraç edilen şube başkanları şimdi tarlada

Hakkari’de ihraç edilen SES Şube Eş Başkanı Musa Bor ve BES Şube Başkanı Cemal Balıkesir hem çalışma yürütüyor hem ektikleri tarlada çalışıyor.

Paylaş

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen binlerce emekçiden, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Hakkari Şube Eş Başkanı Musa Bor ve Büro Emekçileri Sendikası (BES) Hakkari Şube Başkanı Cemal Balıkesir, hem sendika çalışmalarını yürütüyor hem de ektikleri tarlada çapa sallıyor. Maydanoz, dereotu, soğan, turp, brokoli, havuç, marul, nane, patates, mısır, fasulye, salatalık, karpuz, kabak, domates, biber, patlıcan ve kavun ektikleri tarlada günün belirli saatlerinde çalışan 2 emekçi, “Üretmeyen insan ölü insandır” diyor.

‘ALTERNATİF YARATMAK ZORUNDAYIZ’

Karşıyaka mahallesinde bulunan tarlaya ektikleri meyve ve sebze tohumları ürün verme aşamasına gelen emekçilerden Musa Bor, 27 yıl Hakkari Devlet Hastanesinde çalıştığını paylaşıyor. 22 Kasım 2016 tarihinde yayınlanan KHK ile ihraç edilen Bor, yaşamın her şeye rağmen devam ettiğine vurgu yaparak, “Yaşamak için kendimize yeni bir alternatif bulduk. İşten atıldıktan sonra bölgede bir çok insan gibi biz de çiftçiliğe” diyor.

‘YALNIZ KALMADIK’

Bölgede ihraç edilenlerin batıdakilere göre daha şanslı olduğunu söyleyen Bor, “Çünkü batıda işten atılanlar daha zor süreçler bekliyordu. Oradakiler işten atıldıktan sonra kiralık kaldıkları evlerinden atıldılar. Sokakta yürüyemez, alışveriş yapamayacak duruma geldiler ancak halkımız bizlere sahip çıktı. Maddi manevi yalnız kalmadık” diye belirtiyor.

Sendikal çalışmalarını da ara vermeden sürdürdüğünü belirten Bor, “Ben şu anda bile SES Hakkari Şube Eş Başkanlığını sürdürüyorum. Çiftçiliğimizin yanında sendikal çalışmalarımıza da devem ediyoruz” ifadesinde bulundu.

‘ATALARIMIZ GİBİ TOPRAĞA DÖNDÜK’

Cemal Balıkesir ise ektikleri tarlanın yıllarca piknik alanı olarak boş kaldığını dile getiriyor. 10 yıl boyunca memur olarak çalışan Balıkesir, “Memuriyet hayatında sabah 8 akşam 5 çalışıyorduk. Hakkari Defterdarlığında 10 yıl memurluk yaptım. Görev yaptığım süre içerisinde BES Şube Başkanlığını yürütüyordum. Rutin bir iş yaşamından ayrıldıktan sonra ‘Üretmeyen insan ölü insandır’ diyerek yeni üretim yolları aradık ve atalarımızın yıllarca yaşadığı gibi yaşamaya, yani üretime, ekolojiye, çiftçiliğe dönmeye karar verdik. Şimdi yaşama yeniden sarıldık” ifadesinde bulunuyor.

‘KORKUMUZ YEŞEREN FİDELERLE MUTLULUĞA DÖNÜŞTÜ’

İlk başlarken tereddütlerinin olduğunu ancak zaman içinde bu durumun değiştiğini dile getiren Balıkesir, “İlk başlarda çok heyecanlıydık ve bazen korkuyorduk. Çünkü elimize ilk defa çapa alıp tarlaya indik. Ama şimdi ektiğimiz tohumların fideye dönüştüğünü görmek ve meyvesini gözlerimizle görmek bu korkularımızı mutlu bir heyecana dönüştürdü. Yıllarca memuriyet hayatında masa başında çalıştık ve üretimden gerçekten kopmuştuk” diyor. (DİHABER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Büyük Kırmızı Leke'nin en detaylı fotoğrafları yayımlandı

SONRAKİ HABER

AİHM, mülteciyi ölüme gönderen Finlandiya’yı mahkum etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa