12 Temmuz 2017 17:12

Ehmedê Xanî ziyaretçilerinden kayyıma tepki

Ehmedê Xanî’nin türbesini ziyaret eden yurttaşlar, kayyım atanan Doğubeyazıt Belediyesi’nin Xanî’nin anıtını yıkmasına tepki gösterdi.

Paylaş

Ehmedê Xani türbesini ziyarete gelen 23 yaşındaki Renas Güneş, “Sürekli yol yapımı yapılıyor, ancak hiçbir heykel yıkılmıyor. Ama tesadüfe bakın ki kayyım atandıktan sonra, Kürtlerin değeri olan bir insanın anıtı yıkılıyor. Bu durumu normalleştirmemek gerekiyor. Bu yaşanan olay bir asimilasyon politikasıdır. İnsanların kültürünü yok ederek, tarihimizi unutturmak istiyorlar. Yeniden yerine koyacağız dedikleri anıt nerede? Akıbetini soruyoruz?” diye sordu.  Ailesi ile birlikte türbe ziyaretine gelen Yılmaz Erdoğdu, her hafta sonu türbeyi ziyaret ettiklerini belirtti. “Ehmedê Xanî sadece Kürtler için değil, tüm dünyaya mal olmuş biridir. Buraya gelen bir daha geliyor. Herkes bu değerli insana sahip çıkmalıdır” diyen Erdoğdu, Kürt halkının bu bilinçle kendi değerine sahip çıkması gerektiğine vurgu yaptı. 

Irak’ın Duhok kentinden türbeyi ziyarete gelen Ahmed Yusuf, Irak’ta da Xanî’nin heykelinin bulunduğunu dile getirerek, “Ancak burada anıtı yıktılar. Bu Kürtlere yapılmış bir haksızlık ve kabul edilemez bir durumdur. Bir an önce bu yanlışın düzeltilmesi gerekiyor” dedi. 

‘ANITI BİR AN ÖNCE YERİNDE GÖRMEK İSTİYORUZ’ 

Ağrı’da yaşayan ve bulduğu her fırsatta türbeyi ziyarete geldiğini dile getiren Ramazan Ormancı, kayyım tarafından yıkılan anıtı bir an önce yerinde görmek istediğini vurguladı. Erzurum’dan gelen Hasan Kahraman ise, “Xanî çok zat bir insandı. Zavallıların, yoksulların, çaresizlerin ve haksızlığa uğrayanların yardımcısı olmuştur. Bizlere bıraktığı eserler yolumuzu aydınlaşmıştır. Özellikle tüm Müslümanların bu değere sahip çıkması gerekiyor” dedi. (Ağrı/DİHABER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kadınlar, yapılmasını istedikleri yolu kapatıp eylem yaptı

SONRAKİ HABER

Haftann filmleri: ‘Ve Sonra Dans Ettik’ ile ‘Kraliçe Lear’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa