12 Temmuz 2017 17:04

Dersim’de kutsal mekanlar yasak!

Dört bir yanı karakola çevrilerek 'özel güvenlik bölgesi' uygulamalarıyla yasaklanan Dersim’de, kutsal sayılan Buyer Gölü’ne çıkmak da yasaklandı.

Paylaş

Dersim’de kentin, doğal ve tarihi güzelliklerini tanıtmak, turizme kazandırmak için her yıl baharın gelmsesi ile startı verilen doğa gezileri bu yıl “özel güvenlik bölgesi” engeline takıldı. Dersim coğrafyasının güzelliklerini görmek için uzun yol kat eden yurttaşlar, dört bir tarafta kurulan kontrol noktalarından geri çevriliyor. Son olarak Dersim’in kutsal mekanlarından olan ve yaz ortasında kar ile birlikte kardelen çiçeklerinin süslediği eşsiz 3 bin rakımlı krater gölünü ziyaret etmek isteyen doğa severler il jandarma karakolunun yasağına takıldı. 

‘DERSİM’İ RESMEN CEZAEVİNE ÇEVİRDİLER’

Konuya ilişkin konuşan gezi organizatörlerinden Haydar Çetinkaya, “Buyer Gölü Dersim’in kutsal mekanlarından biridir. Oraya gidip hem kutsal mekanımızı ziyaret edecek, hem de doğamızın keyfini çıkaracaktık. Fakat yasak bölge olduğu gerekçesiyle geziye izin vermeyeceklerini söylediler. Ziyaretlerimizi bile gidip görmenin, kendi doğamızı gezmenin, köylerimizi ziyaret etmenin yasak olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Bu durum aylardır var. Bu mantık doğru değil. Resmen cezaevine çevirdiler Dersim’i. Hala çıkıp demokrasiden, özgürlüklerden bahsediyorlar” diye tepki gösterdi.

‘YASAKLARI DOĞRU BULMUYORUZ’

Kutsal mekanlarını ziyaret edememenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyleyen Çetinkaya, “Gidin Karadeniz’e, Akdeniz’e, Ege’nin yaylalarına bakın. Her yerde özgürsün. İzne tabi olunacak bir durum neredeyse hiç yok oralarda. Fakat buralarda kutsal mekânlarımızı bile ziyaret etmek için izin istemek durumunda kalıyoruz ve izin verilmiyor” dedi.

Çetinkaya, yasakları doğru bulmadıklarını dile getirerek, “Gerçekten bir yer riskliyse oraya gidip hayatımızı tehlikeye atacak değiliz. Fakat kutsal Buyer Gölü gibi, yaylacılarımızın bulunduğu bir yere gidememek üzücü. Keşke hiç resmi başvuru yapmadan gitseydik. Hiç değilse kurban kesme ve niyazlarını bölüşme niyeti olan arkadaşımızın bu niyeti gerçekleşirdi. Bu yasağı doğru bulmuyoruz” ifadelerini kullandı. (Dersim/DİHABER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Abdullah Gül'den Gülen’e yalanlama

SONRAKİ HABER

Kadınlar, yapılmasını istedikleri yolu kapatıp eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...