12 Temmuz 2017 16:59

BM: Gazze tahmin edilenden daha kötü durumda

BM’nin raporuna göre Gazze Şeridi’nde yaşam koşulları öngörülenden daha hızlı kötüleşti. BM çalışanlarına göre Gazze 'yaşanabilecek durumda değil.'

Paylaş

BM’nin raporuna göre Hamas’ın kontrolü altındaki Gazze Şeridi’nde yaşam koşulları öngörülenden daha hızlı kötüleşti. BM çalışanlarına göre Gazze “yaşanabilecek durumda değil.”

Birleşmiş Milletler’in “Gazze -10 yıl sonra” başlıklı raporunda, geçen 10 yıl içinde gayri safi yurtiçi hasılanın ve sağlık hizmetlerinin gerilediği, klinik, doktor ve hastane yatağının artırılması taleplerinin yerine getirilmediği belirtildi. Raporda Gazze Şeridi’nde yaşayanların günde sadece birkaç saat elektrikten yararlanabildiğini, gençler arasında işsizlik oranının yüzde 60 oranında olduğuna dikkat çekildi.

TEK SU KAYNAĞI 2020’YE KADAR TÜKENEBİLİR

BM’nin Gazze ile ilgili son raporunda, BM’nin 2012 yılında hazırladığı rapora da atıfta bulunuldu. Yeni raporda, “Gazze’ye dair öngörüler beklenenden daha da kötü çıktı” ifadesine yer verildi. Raporda acilen harekete geçilmezse Gazze Şeridi’ndeki tek su kaynağının 2020 yılına dek kati biçimde tükeneceği uyarısında bulunuldu.

Yüzölçümü açısından Almanya’nın Köln kentiyle kıyaslanabilecek olan Gazze Şeridi’nde iki milyon Filistinli yaşıyor. Gazze Şeridi, 2006’dan bu yana İsrail’in kara, hava ve deniz ablukası altında bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

The manifesto and the tasks emerging from the Justice Rally

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa