12 Temmuz 2017 16:38

Asker zehirlenmesiyle ilgili Başsavcı'dan açıklama

Başsavcı Şimşek; Manisa'da kışladaki zehirlenmeyle ilgili 2 askerin serbest kalmasına itiraz ettik

Paylaş

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı görevine atanan Akif Celalettin Şimşek, 1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı'na bağlı kışlalardaki toplu gıda zehirlenmeleri soruşturmasında serbest bırakılan rütbeli 2 asker ile ilgili sulh ceza hakimliğine itirazda bulunduklarını söyledi.

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı görevinden Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı'na atanan Akif Celalettin Şimşek, Manisa Gazeteciler Cemiyeti'ne veda ziyaretinde bulundu.

Başsavcı Şimşek ayrıca, toplu asker zehirlenmeleriyle ilgili de konuştu. Soruşturma kapsamında kışlaya yemek veren şirketin genel müdürü ve Manisa'daki sorumlusunun da aralarında bulunduğu toplam 10 kişinin tutuklandığını, soruşturma kapsamında ayrıca 1 askerin de tutuklandığını belirterek, "Askerlerle ilgili soruşturma tutuklama talebiyle 1'inci Sulh Ceza Hakimliği'ne gönderilen 3 askerden 2'si serbest kalmış, 1'i tutuklanmıştı. Biz de Başsavcılık olarak mahkeme tarafından serbest bırakılan 2 asker için itirazda bulunduk. Şimdi de mahkeme bu itirazımızı inceliyor" dedi.

ZEHİRLENME HİNDİ ETİNDEN

Başsavcı Şimşek, 1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı'na bağlı Batı ve Doğu Kışlası'nda 26-27 Mayıs tarihlerinde 1 askerin hayatını kaybetmesine sebep olan asker zehirlenmeleri olayında hindi etinden kaynaklandığının tespit edilmesi üzerine, hindi etini satan İzmirli firma hakkında da soruşturma başlatıldığını ve soruşturmayı Savcı Hüseyin Yayla'nın titizlikle yürüttüğünü söyledi. Başsavcı Şimşek, asker rahatsızlanmaları olayında suda hiçbir bakteriye ve olumsuzluğa rastlanılmadığının da altını çizerek, “Bize gelen raporlar var. İzmir'den adli tıp raporu geldi. Sudan kaynaklı yaşanan bir şeyin olmadığı ortaya çıktı. Zaten biz de sudan kaynaklanan bir sıkıntı olmadığına o dönemde de kanaat getirmiştik. Çünkü sudan kaynaklı bir rahatsızlık olsa, oradaki subaylarda, lojmanlarda oturanlarda etkilenirdi. Ama bakıyorsunuz ki sadece yemek yiyen veya yemekle temas içerisinde olan insanlarda bu sıkıntı var. Suyla ilgili analiz yaptırmamızın sebebi açık hiçbir alan kalmasını istemedik" dedi.

‘AŞIRI GÜNEŞ ÇARPMASINDAN KAYNAKLANABİLİR’

Başsavcı Şimşek ayrıca, kışlada yaşanan son olarak 16-17 Haziran'daki toplu rahatsızlanmada yemekte herhangi bir bulguya ve askerleri etkileyecek bir organizmaya rastlanılmadığını ifade etti. Şimşek, kışlada yaşanan son olayda askerlerin rahatsızlandığı gün aşırı sıcakta eğitim yaptırıldığını ve bu nedenle güneş çarpmasından kaynaklı bir rahatsızlanmanın olduğuna yönelik iddiaların olduğunu ifade etti. (Manisa/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Munzur Festivali’nin 17. si düzenleniyor

SONRAKİ HABER

Gezi Davası 5. Duruşma | Ali İsmail'in katili "mağdur", Osman Kavala hâlâ tutuklu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...