12 Temmuz 2017 14:45

Candan: Monoray sistemi ulaşım sorununu çözmez 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi monoray sisteminin Ankara’nın ulaşım sorununu çözmeyeceğini ve büyük maliyet getireceğini belirtti.

Paylaş

Ankara Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz günlerde  Etlik ve Bilkent’te yapımı devam eden şehir hastanelerine daha kolay ulaşım sağlamak üzere monoray sistemi yapılacağını açıklamıştı. Buna göre Eskişehir Metro Durağı’ndan Bilkent Hastane bölgesine 1 km, Ulus’tan Etlik hastane bölgesine ise 20 km uzunluğunda monoray sistemi ve yanı sıra köprülü kavşakların inşası gerçekleşecek. Mimarlar Odası Ankara Şubesi düzenlediği basın toplantısında belediyenin açıklamasını değerlendirdi. 

‘AKILSIZ BAŞIN CEZASINI ANKARALILAR ÇEKİYOR’

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise yapılmak istenen monoray sisteminin Ankara’nın ulaşım sorununa çare olmayacağını söyledi. Candan, Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklanan toplamda 33 km uzunluğunda olacak monoray ve köprülü kavşakların maliyetlerinin çok yüksek olacağını belirterek, yanlış yapılan planlamanın sonuçlarının halkın  vergileriyle çözülmeye çalışıldığını vurguladı. 

Candan, Bilkent ve Etlik’te inşası devam eden şehir hastaneleri için yanlış yer seçimleri yapıldığına dikkat çekerek, “Akılsız başın cezasını Ankaralılar çekiyor. Uydudan bakıp boş alana hastaneleri koymuşlar. Kim, nereden, nasıl ulaşacak düşünmemişler. Hastaneler bittiğinde Ankara’nın ulaşımı mahvolacak,  mesai bitimi sonrası trafik kilitlenecek. Bu yapılmak istenen sistem bile Ankara’nın ulaşım sorununu çözemeyecek” dedi. 

MALİYETİ YÜKSEK, KAPASİTESİ DÜŞÜK

Yapılmak istenen monoray sisteminin pahalı ve kapasitede hafif ulaşım sistemi olduğunu kaydeden Candan, 1 km uzunluğundaki monorayın maliyetinin 40 milyon dolar olduğunu ve saatte 5-6 bin kişi taşıdığını söyledi. Yapılan şehir hastanelerine saatte 25-30 bin kişinin gelmesi beklendiğini söyleyen Candan, hastaneye gidenlerin sadece 5’te birinin bu sistemle hastanelere ulaşabileceğini belirtti. 

Metronun maliyetinin de monoray sistemiyle aynı olduğunu kaydeden Candan, iyi bir metronun 70 bin kişi taşıyabildiğini söyledi. Candan, monoray sisteminin yüzeyden değil tünelle geçilmesi halinde ise maliyetin 80 milyona çıkacağını söyledi. Ulaşım sistemlerinin planlama ilkelerinden uzak, rant ilişkilerine dayalı bir şekilde sürdürüldüğünü vurgulayan Candan, süreci yargıya taşıyacaklarını söyledi. Yeşil alanların da parçalanacağını belirten Candan, ODTÜ ve AOÇ arazilerinin köprülü kavşaklar nedeniyle parsellenerek, yapılaşmaya açılacağını söyledi. 

‘TERMİK SANTRALE KARŞI 14 TEMMUZ’DA SEN DE GEL’

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Amasra ve Bartın’da yapılmak istenen termik santrale ilişkin açıklamalarda da bulundu. Candan, ÇED olumlu raporunun ardından 2019 kişiyle dava açılan Hema Entegre Termik Santralinin davacılarından olan Mimarlar Odası olarak 14 Temmuz Cuma günü gerçekleşecek bilirkişi keşif incelemesine katılacaklarını söyledi. Bartın Platformunun çağrısı olan “Sen de gel” kampanyasına destek verdiklerini belirten Candan, dünyanın önemli güzelliklerinde Amasra ve Bartın bölgesini savunmak için herkesi 14 Temmuz Cuma günü saat:11.00’de Tarlaağzı ve Gömü köylerinde gerçekleşecek bilirkişi incelemesine çağırdı. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İç tüzük teklifi alt komsiyona gönderildi 

SONRAKİ HABER

10 Ekim-Der ilk genel kurulunu yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...