12 Temmuz 2017 13:56

Eğitim Sen toplusözleşme taleplerini açıkladı

Toplusözleşme görüşmeleri öncesi taleplerini açıklayan Eğitim Sen, 'Kayıplarımız karşılansın, adaletsizlik son bulsun' dedi.

Paylaş

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Ağustos ayında başlayacak toplusözleşme görüşmeleri öncesi taleplerini basın toplantısıyla duyurdu. Eğitimcilerin 2002 yılından bu yana yaşadıkları ekonomik kayıpları karşılayacak bir ücret artışı talep ettiklerini belirten Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, darbe girişimi sonrası sorgusuz ihraç edilen eğitimciler ve akademisyenlerin işlerine iade edilmesi çağrısı yaptı.

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu üyeleri, toplusözleşme taleplerine ilişkin sendika genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Burada konuşan Genel Başkan Feray Aytekin Aydoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’in bir yılı geride bırakmak üzere olduğunu hatırlattı. Aydoğan, hukuksuz ihraçlar ve açığa almaların yaşandığını, sendikal faaliyetlerin engellendiğini, en demokratik eylemlere bile tahammül edilmediği bir ortamda gerçek anlamda özgür ve demokratik bir toplu sözleşme sürecinin yaşanmasının mümkün olmadığını söyledi.

Bugüne kadar yetkili konfederasyon Memur Sen’in hükümetle imza attığı toplusözleşmelerde kazananın kamu emekçileri değil, siyasi iktidar olduğunu belirten Aydoğan, ücretlerin TL’deki değer kaybı, enflasyon ve vergi dilimleri nedeniyle eridiğini ifade etti.

İHRAÇ EDİLENLER İŞE İADE EDİLSİN

Aydoğan, 2.5 milyon kamu emekçisi, 2 milyon emeklinin ekonomik ve sosyal haklarının belirleneceği toplusözleşmenin aileleriyle birlikte toplam 20 milyon insanı yakından ilgilendirdiğini belirterek, “Eğitim Sen olarak 2018-2019 yıllarını kapsayacak olan toplusözleşme sürecinde temel talebimiz toplumdaki adalet talebinin dikkate alınması, özellikle 15 Temmuz sonrasında kamuda yaşanan cadı avı niteliğindeki ihraçların geri alınması, idari ve siyasi tasarrufların değil, hukukun işletilmesi, adaletin tecelli etmesidir” diye konuştu. Aydoğan, toplusözleşme görüşmeleri kamu emekçilerinin büyük bölümünün izinli olduğu Ağustos ayında değil, Ekim ayında yapılmasının da toplusözleşme talepleri arasında yer aldığını dile getirdi.

VERGİ DİLİMİ KESİNTİSİNE SON VERİLSİN

Aydoğan toplusözleşme taleplerini şöyle sıraladı:
- Mahkeme kararları olmadan ihraç edilen tüm kamu emekçileri derhal görevlerine iade edilsin
- Geçtiğimiz iki yıla ilişkin ekonomik kayıplar TL’de yaşanan değer kaybı ve satın alma gücündeki azalma üzerinden net bir şekilde hesaplanarak taban aylığına yansıtılacak şekilde ödensin
- 2002’den bu yana satın alma gücünde yaşanan azalmayı karşılayacak kadar adaletli bir ücret artışı sağlansın
- 3600 ek gösterge uygulaması hayata geçirilsin
- Ek dersler başta olmak üzere, tüm ek ödemeleri temel ücrete ve emeklilik hesaplamasına dahil edilsin
- Kira yardımı, servis ya da yol parası ve yemek yardımı yapılsın
- Artan oranlı vergi dilimi uygulamasına son verilsin
- Tüm eğitim ve bilim emekçilerine her dört yıla bir yıl olmak üzere yıpranma hakkı verilsin
- Eğitim ve bilim hizmet kolunda en düşük ücret yoksulluk sınırının üzerinde belirlensin
- Akademik zam ve teşvik ödeneği tüm üniversite çalışanlarını kapsasın
- Zorunlu rotasyon hazırlıklarına son verilsin
- İl içi ve iller arası atamalarda her yıl yaşanan sorunlar taraflar mağdur edilmeden çözülsün
- Faranjit, varis, bel fıtığı, astım vb hastalıklar meslek hastalığı kabul edilsin. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ramazanda sigara yumruğuna sadece yaralamadan hapis

SONRAKİ HABER

AKP döneminde yasaklanan grevler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...