12 Temmuz 2017 12:33

‘Gütersloh’ta birlikte yaşayalım’  

Almanya'da 'Gütersloh’ta birlikte yaşalım' şiarıyla yapılan International sokak festivali yerli ve göçmen emekçinin buluştuğu bir etkinlik oldu.

Paylaş

İrfan ERDOĞAN 
Gütersloh

Almanya’nın Gütersloh kentinde her yıl geleneksel olarak “Gütersloh’da birlikte yaşalım” şiarıyla yapılan ve bu yıl 40’ıncısı düzenlenen Gütersloh International sokak festivali bu yıl da kentteki binlerce yerli ve göçmen emekçinin buluştuğu bir etkinlik oldu.

Gütersloh belediyesi tarafından organize edilen ve belediye korosunun verdiği bir konserle başlayan şenlikte yapılan konuşmalarda,“Uzun yıllardır bu şehirde biz yerli ve göçmenler olarak şimdiye kadar her şart altında kader birliği yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Bizleri karşı karşıya getirip düşmanlık körükleyecek olanlara da müsaade etmeyeceğiz” denildi. Etkinlikte, Türkiye, Arap, Tayland, Rusya, Arnavutluk, Yugoslavya, Polonya vb değişik coğrafyalardan folklor ve müzik grupları da sahne alarak şenliğe katılanlara güzel dakikalar yaşattılar. Binlerce kişinin katıldığı sokak şenliği bir hafta boyunca sürecek. Şenlikte ayrıca farklı ülkelerin yemek kültürleriyle buluşma imkanı olurken, şehirdeki Stadhalle’de de barış ve bir arada yaşamayı savunan bir resim ve fotoğraf sergisi de yer alıyor.Ayrıca şenlikte çeşitli yazar ve sanatçılar da bir hafta boyunca yerli ve göçmen emekçilerle bir araya gelip söyleşilerde bulunacaklar… 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yavuz Çetin ölümünün 16. yılında anılacak

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...