12 Temmuz 2017 11:57

Yavuz Çetin ölümünün 16. yılında anılacak

Bu yıl 4'üncüsü düzenlenecek olan 4. Yavuz Çetin Müzik Festivali 13 Ağustos'ta UNIQ Açıkhava Sahnesi'nde gerçekleşecek.

Paylaş

16 yıl önce hayatını kaybeden Türk rock müziğinin önemli isimlerinden Yavuz Çetin anısına rock'çılar sahne alacak. Bu yıl 4'üncüsü düzenlenecek olan 4. Yavuz Çetin Müzik Festivali 13 Ağustos'ta UNIQ Açıkhava Sahnesi'nde gerçekleşecek.

Gecede, Büyük Ev Ablukada, Flört, Moğollar, Bulutsuzluk Özlemi, Kurtalan Ekpres, Murat İlkan & Metin Türkcan (Akustik), Pentagram, Sahte Rakı, Can Gox, Palmiyeler, Eskiz, Yavuzcan Çetin, Mosquito sahne alacak.

YAVUZ ÇETİN'İN MÜZİK YAŞAMI

1970 Samsun doğumlu Yavuz Çetin'in, blues müziğe olan hayranlığı, kariyerinin önemli adımlarından birini atacağı, 1990 yılında Batu Mutlugil, Sunay Özgün ve Kerim Çaplı ile beraber Blue Blues Band grubunu kurmasına vesile oldu. Çoğunlukla 1970’li yılların rock ve blues şarkılarını ‘cover’layan grupta Yavuz Çetin hem gitar çaldı hem de vokal yaptı.

Fuat Güner ile tanışmasının ardından stüdyo müzisyenliği hayatı başlayan Çetin’in gitarıyla eşlik ettiği sanatçılar arasında İzel, Kıraç, Soner Arıca, Turgut Berkes ve Göksel gibi isimler var. Çetin, Göksel’in ‘Sabır’ adlı parçasında Talkbox kullanmasıyla Türkiye’de ilk Talkbox kullanan gitarist unvanına sahip oldu.

İlk albümü “İlk”i 1997’de çıkaran Yavuz Çetin’in bu albümdeki ‘Erkeğin Olmak İstiyorum’ şarkısı Sinan Çetin’in Propaganda adlı filminde kullanıldı.

İkinci albümü “Satılık” için TMC Film Müzik ile anlaşması dahilinde 1999’da stüdyoya giren Çetin, albümün sevenleriyle buluşmasına şahit olamadan 15 Ağustos 2001’de hayata veda etti. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

12 saat çalışmaya itiraz eden işçiler fabrikadan kovuldu

SONRAKİ HABER

Bilal Erdoğan’ın Evrensel'e açtığı dava zaman aşımı nedeniyle reddedildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa