12 Temmuz 2017 12:19

Sirene, Almanya’dan ödüllerle döndü

Çoksesli kadın korosu ‘Sirene’, 10. Uluslararası Johannes Brahms Koro Yarışması’ndan ödüllerle döndü.

Paylaş

Konservatuarlı kadın sanatçılardan oluşan çoksesli kadın korosu “Sirene”, Almanya’nın Wernigerode Kenti’nde düzenlenen “10’uncu Uluslararası Johannes Brahms Koro Yarışması”ndan ödül yağmuru ile döndü.

Türkiye’nin ilk kez temsil edildiği, 20 yıldır her 2 yılda bir düzenlenen yarışmaya bu yıl çeşitli ülkelerden 30 koro katıldı. Yarışmada büyük performans gösteren “Sirene” dünyanın en iyi koroları arasından sıyrılarak 2 altın madalya kazandı.

Sirene ayrıca “Çağdaş Müzik Yorumlamada Üstün Başarı” ödülünü de Türkiye’ye getirirken, yarışmanın en prestijli ödüllerinden biri olarak gösterilen “En İyi Şef” ödülü de, katılan 30 koronun şefleri arasından Sirene’nin Koro Şefi Volkan Akkoç’a verildi.

Adını Yunan mitolojisinin gizemli sesli yaratıkları Sirenler’den alan ve 2014 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi şef Volkan Akkoç önderliğinde, konservatuvar mezunu ve öğrencisi kadınlardan kurulan “Sirene” 3 yıllık geçmişine rağmen uluslararası önemli bir başarıya imza attı.

2 ALTIN MADALYA, 1 ÜSTÜN BAŞARI ÖDÜLÜ

Almanya’nın Wernigerode Kenti’nde düzenlenen, 10’uncu Uluslararası Johannes Brahms Koro Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden Sirene, etkinliğin açılış konserinde de davetli 4 korodan biri olarak yer aldı. Sirene, yarıştığı “Eşit Sesli Oda Müziği” kategorisinde J. Brahms, G.P. Palestrina, J. Busto, L. Bardos ve şef Volkan Akkoç’un eserleri ile Altın Madalya kazandı.

Ayrıca Şef Volkan Akkoç’un düzenlemelerini yaptığı “Uzun İnce Bir Yoldayım”, “Divane Aşık”, “Leblebi Koydum Tasa” ve “Sarı Gelin” türkülerinden oluşan, Koreograf Korhan Başaran’ın koreografisi ile birleştirerek yarıştığı “Folklor Kategorisi”nde de Sirene, Altın Madalya’ya layık görüldü.

‘DÜNYA KORO OLİMPİYATLARI’NDA YARIŞACAKLAR

Sirene bunun dışında Jüri tarafından verilen iki özel ödülü de Türkiye’ye getirdi. Şef Volkan Akkoç’un bestelediği Orhan Veli’nin “Bedava” şiirinin icrası ile Çağdaş Müzik Yorumlamada Üstün Başarı Ödülü Sirene’nin olurken, yarışmanın en prestijli ödüllerinden biri olarak nitelendirilen “En İyi Şef” ödülü de, katılan 30 koronun şefleri arasından Volkan Akkoç’a verildi.

Bu sonuçlarla, etkinliğin düzenleyicisi olan Interkultur Derneği’nin dünya koro sıralamasında Türkiye’nin yeri üst sıralara taşınırken, Türkiye’deki koro müziğinin içeriği ve kalitesi de en üst düzeyde tanıtıldı. Ayrıca Sirene altın madalya kazanarak, önümüzdeki 5 yıl içinde dünya çapında düzenlenen Dünya Koro Olimpiyatları’nda (World Choir Games) şampiyonlar klasmanında yarışmaya hak kazandı.
Sirene, yurt dışında katıldığı bu ilk yarışmada kazandığı ödüllerin yanı sıra, tüm jüri üyelerinden övgü alırken, Şef Volkan Akkoç Türkiye’yi başarıyla temsil etmenin mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını söyledi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Sertel: TRT yok saydı, Vali bey eksik saydı

SONRAKİ HABER

Hrant Dink Vakfı'nın "Kayseri" konferansı gerekçe gösterilmeden yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa