12 Temmuz 2017 11:27

6 cinsel saldırgana 335 yıl hapis cezası

Diyarbakır'da kendilerini 'polis' diye tanıtarak bir kadına cinsel saldırıda bulunan 6 kişiye toplam 335 yıl hapis cezası verildi.

Paylaş

Diyarbakır’da 26 Kasım 2013 tarihinde kendilerini polis diye tanıtarak 33 yaşındaki S.B. isimli kadını ve erkek arkadaşı İ.Ç’yi silahla tehdit edip Devegeçidi piknik alanına götürerek S.B’ye cinsel saldırıda bulunan ve arkadaşını ise darp ederek üzerindeki eşyaları gasp eden 9 kişi hakkında açılan davada karar çıktı. 

Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasına tutuklu sanıklar Abbas Çakıl, Mehmet Siraç Akıncı ve Mehmet Salih Çakıl katılırken tutuksuz 6 sanık ise katılmadı. Sanık avukatların hazır bulunduğu duruşmada mahkeme başkanı izleyici olarak kimseyi duruşma salonuna almadı. İlk olarak söz alan tutuklu sanıklar daha önce yaptıkları savunmaları tekrar ederek olayla ilgilerinin olmadığını, suçsuz olduklarını ileri sürerek tahliyelerini talep etti. 

Duruşma savcısı, davanın esası hakkında daha önce verdiği mütalaayı tekrar etti. Ardından davanın esası hakkında savunma yapan sanık avukatları, müvekkillerinin suçsuz olduğunu savunarak tahliyelerini istedi.

HER BİR SANIĞA 55'ER YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ

Mahkeme heyeti, yapılan savunmaların ardından bütün delillerinin toplandığını belirterek kararını açıkladı. 

Mahkeme heyeti oy birliği ile aldığı kararda, S.B'ye yönelik “nitelikli cinsel saldırı” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçlarını işledikleri gerekçesiyle sanıklar Mehmet Siraç Akıncı, Abdulhamit Akıncı, Mehmet Salih Çakıl, Hüseyin Akıncı, Abbas Çakıl ve Şirin Kaymak’a toplamda 39’şar yıl 9’ar ay hapis cezası verdi. 

Mahkeme, İ.Ç’ye karşı “Cebir, şiddet veya hile kullanmak suretiyle kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” ve “Birden fazla kişi ile birlikte gece vakti yağma” suçunu işledikleri gerekçesiyle Mehmet Siraç Akıncı, Abdulhamit Akıncı, Mehmet Salih Çakıl, Hüseyin Akıncı, Abbas Çakıl ve Şirin Kaymak’a toplamda 16’şar yıl hapis cezasına çarptırdı. 

Mahkeme, suçun işleniş biçimi, sanıkların amacı ve bu eylemleri silahla ve birden fazla kişi ile birlikte işledikleri gerekçesiyle sanıklara verdiği hapis cezalarında yarı oranda artırım yaptı.

Mahkeme her bir sanığa toplamda 55’er yıl 9'ar ay hapis cezası vermiş oldu. Mahkeme, İ.Ç’ye yönelik “silahla yağma” suçundan 6 sanığa verdiği 12 yıllık hapis cezasını zararların soruşturma ve kovuşturma aşamasında kısmen giderildiği gerekçesiyle hapis cezasında yarı oranda indirim yaparak 6’şar yıla indirdi.

BERAAT EDEN SANIKLARA ADLİ KONTROL KARARI 

Tutuklu sanıklar hakkında hükmen tutukluluk hallerinin devamına karar veren mahkeme, tutuksuz yargılanan Abdulhamit Akıncı, Hüseyin Akıncı ve Şirin Kaymak hakkında tutuklama kararı verdi. 
Mahkeme heyeti, tutuksuz yargılanan sanıklar R.A., M.Y.K. ve M.H.A. hakkında mağdurlar S.B. ve İ.Ç’ye karşı “nitelikli cinsel saldırı” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” ve “Nitelikli yağma” suçlarından açılan davada sanıkların bu suçları işlediklerinin sabit olmadığı gerekçesiyle haklarında ayrı ayrı beraat kararı verdi. 

Mahkeme beraat eden sanıklar hakkında verilen adli kontrol kararının karar kesinleşinceye kadar devam etmesini kararlaştırdı. (DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

AYM kararına erişim engeli

SONRAKİ HABER

Sağlık emekçilerinin öncelikli TİS talebi güvenceli çalışma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa