12 Temmuz 2017 00:42

Kavurucu sıcakta ekmek mücadelesi: Su bile verilmiyor

Çukurova'da 50 derecenin üzerinde seyreden kavurucu sıcaklıklarda çalışan tarım işçileri, birçok tehlike arasında yaşam mücadelesi veriyor.

Paylaş

Mevsimlik tarım işçileri yaptıkları işin zorluğunun yanı sıra kışın çamur ve soğukla yazın ise sıcak hava, toz ve susuzlukla mücadele ediyor. Adana’nın kavurucu sıcağında sabah saat 06.00’dan akşam 18.00’a kadar 50 TL yevmiye ile kölelik koşullarında çalıştırılan işçiler, öğlen saatlerinde çalışmaya zorlanıyor. Sıcaklığın nemle birlikte 50 dereceyi aştığı kentte, güneşin altında çalışan kimi işçiler baygınlık geçirirken, akşamı zor ediyor. 

AYRAN VE LİMONATA İLE ÖNLEM

Baş ağrısı ve tansiyon düşmesine neden olan aşırı sıcaklıklarda işçiler, önlem olarak ise uzun kollu gömlek giyerek, vücutlarının tümünü güneşten koruyor. Ayrıca evden getirilen ayran ve limonatalarla önlem almaya çalışan işçiler, tarlalardan geçen sulama kanallarında serinlemenin yollarını arıyor. İşçiler, tüm çabalarına rağmen kavurucu sıcağa maruz kalmaktan kurtulamıyor.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinden Ceyhan’a gelen Mehmet Yiğit, bu ülkede kıymeti bilinmeyen işçilerin sigortasız köle koşullarında çalıştırıldığını vurguladı. Yiğit, “Bu sıcakta çalışmak zor. Çok sıcak ve çalışmakta da zorluk yaşıyoruz. Başımız ağrıyor, tansiyonumuz düşüyor. Yokluktan ötürü buradayım. Çocuklarımın geleceği için bu rezilliği canım pahasına eşim ile çekiyorum. Burada susuz kalıyoruz; bu sıcakta. Gidip kanalın suyunu içip, çay yapıyoruz. Tarla sahibi bize su bile getirmiyor” dedi.

İŞÇİLER SÜREKLİ BAYILIYOR

Aşırı sıcaktan ötürü işçilerin sürekli bayıldığını ve hastaneye kaldırıldıklarını aktaran Mehmet Delikaya, “Sıcakta çalışmak zor. Serinlemek için ya kanala yada varsa ağaç gölgesine kaçıyoruz. Birde bezlerle yaptığımız gölgeliklere kaçıyoruz. 30 dakika fazla mola yapsak, bu fazla molayı bize çalıştırıyorlar. Köle gibi çalıştırılıyoruz” diye konuştu. 

Hatice Yavuz, tarlalarda en çok kadınların zorlandığını belirterek, şunları söyledi: “Hele bu sıcaklıklar iyice çekilmez kılıyor. Ama mecburuz çalışmaya. Özellikle kadınlar sıcaklar yüzünden fenalık geçiriyor. Buradaki herkes yokluktan ötürü gelip, bu sıcakta mecburen çalışıyor. Geçen gün bu sıcak nedeniyle tansiyonum düştü. Sabahtan akşama kadar tarlada bir iş yapmadan oturdum. Bir sağlık güvencemiz bile yok.” 
Aşırı sıcaklarda çalışmanın sağlıklarını bozduğunu anlatan 14 yaşındaki Mehmet Oral da,  geçen gün sıcaktan dolayı bayıldığını anlatarak, “Su olmadığı için geçen gün bayıldım. Hava çok sıcak ama çalışmak zorundayız” diye konuştu. (DİHABER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Adana'da gençlerden ‘OHAL uzamasın’ talebi

SONRAKİ HABER

Oyuncu Ahmet Kural trafik kazası yaptı, ehliyetine el konuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...