12 Temmuz 2017 04:38

Adana'da gençlerden ‘OHAL uzamasın’ talebi

Adana'da gençler, OHAL'in 4. kez uzatılmaası gündemine ilişkin tepki gösterdi.

Paylaş

Elif Deniz İNEÇLİ
Adana

OHAL’in 4.kez uzaması gündemdeyken Adana’da gençler OHAL’in uzamaması gerektiğini söylüyor ve 
“Biz gençler olarak kendimizi ifade etmekten korkar olduk. Hakkımızı savunmaya çalıştığımız zaman da ‘OHAL var’ denilerek susturuluyoruz” diyor.

Darbe girişiminin üzerinden 1 yıl geçti. Ardından OHAL ilan edildi. Şimdi ise dördüncü kez uzatılmak için görüşmelere başlanıyor. Her ne kadar Başbakan Binali Yıldırım “Devletin kendi içine yönelik ve bir seferliğe mahsus olmak üzere” ilan edildiğini söylese de OHAL, geçen süre zarfında çokça tartışıldı ve hak mağduriyetlerini beraberinde getirdi. Aradan geçen 1 yıla ilişkin Adana’nın Levent Mahallesi’ndeki gençlere kulak verdik. OHAL’in ilk ilan edildiği dönemden bu yana birçok kesimi olumsuz yönde etkilediğini söyleyen gençler OHAL’in uzatılmaması konusunda hemfikir.

‘OHAL, LİSELERİ DOĞRUDAN ETKİLEDİ’

Semih Çelik, lise 3.sınıf öğrencisi ve tatil döneminde mahallede bir kebapçıda çalışıyor. KHK’ler sonucu yaşanan ihraç ve açığa almalarla liselerin olumsuz yönde etkilendiğini düşünüyor. Kendi okulunda da birçok öğretmeni ihraç edilmiş veya açığa alınmış durumda. Okullarında sürekli öğretmenlerin değişiyor olmasının öğrencileri ve derslerin işleyişini bozduğunu, ‘FETÖ’ ile alakası olmayan hocalarının da uzaklaştırılmasıyla okul düzeninin aksadığını söylüyor. Semih, OHAL’in bu kadar uzamasını doğru bulmuyor. 

‘GENÇLİĞİN DÜŞÜNCELERİ ÖNEMSENMİYOR’

Mahalle içerisinde dolaşmaya devam ederken, birçok genç ile karşılaşıyoruz ancak isim vermekten ve konuşmaktan çekiniyorlar. Bir kadın üniversite öğrencisine OHAL’i soruyoruz o da “Gençliğe bu konuda söz verilmiyor, gençlerin düşünceleri önemsenmiyor.” diyor. Levent Mahallesi Adana’nın işçi bölgelerinden. İş çıkış saati olduğu için birçok işçi servisi mahalleden geçiyor. O sırada sağlık emekçisi genç bir kadın ile karşılaşıyoruz. Gündemi çok yakından takip etmediğini ama OHAL’in bir şekilde kendisini ve çalıştığı hastaneyi de etkilediğini belirterek bu durumun daha fazla uzamamasını talep ediyor. 

‘GENÇLER KENDİNİ İFADE ETMEKTEN KORKAR OLDU’

Son olarak bir tütün dükkânına giriyoruz. Dükkânın içerisinde birkaç kişi var, bir yandan tütün sarıp diğer yandan sorularımıza cevap veriyorlar. Muhammed Düz, 23 yaşında. OHAL’in ticaret ve ekonomiye zarar verdiğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tütün fabrikalarının sayısını arttıracağı sözünü vermesine rağmen şu anda tütünle uğraşanların ‘terör destekçisi’ olarak nitelendirildiğini söylüyor. OHAL ile birlikte baskının arttığının altını çiziyor. ve ekliyor: “Biz gençler olarak kendimizi ifade etmekten korkar olduk, hiçbir şekilde hakkımızı savunamıyoruz. Savunmaya çalıştığımız zaman da ‘OHAL var’ denilerek susturuluyoruz, gözaltına alınıyoruz.” 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Adana'da işçiler: Afrin'i bırakın, ülkedeki işsizliği çözün

SONRAKİ HABER

Kavurucu sıcakta ekmek mücadelesi: Su bile verilmiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...