11 Temmuz 2017 21:38

Antep demokrasi güçleri: OHAL kaldırılsın

Antep'de demokrasi güçleri bir yılını doldurmakta olan OHAL'in kaldırılmasını talep etti.

Paylaş

Antep'te İHD Şubesi'nde bir araya gelen siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinden oluşan 11 kurum temsilcisi ortak yaptıkları basın açıklamasıyla, bir yılını doldurmakta olan OHAL'in kaldırılmasını talep etti.

Kurumlar adına açıklamayı okuyan İHD Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Hartavi, bugünden itibaren başladığı ilan edilen "15 Temmuz Demokrasi Nöbetlerine" de dikkat çekti ve "İktidara, bu kadar hak ihlalinin, baskı ve zor politikalarının yaşandığı OHAL koşullarında ve KHK’lerle yönetilen bir ülkede, toplumun tamamını kapsayan gerçek bir demokrasiden söz edilemeyeceğini hatırlatıyoruz" dedi. Ortak açıklamaya, İHD, 78'liler Meclisi, DTK, PSAKD gibi demokratik kitle örgütlerinin yanısıra, EMEP, HDP ve bileşeni partiler, ÖDP, ÖSP, DBP gibi siyasi partiler de katıldı.

'HALKA KARŞI OLMAYACAĞI SÖYLENMİŞTİ'

15 Temmuz Darbe girişimi gerekçe gösterilerek, geçen yıl 20 Temmuz'da ilan edilen OHAL süresince yaşanan hak gasplarının sıralandığı açıklamada Hartavi, "İlanında halka karşı olmayacağı, yalnızca darbecilerle sınırlı olacağı iddia edilse de, OHAL’i muhalif tüm kesimlerin, tüm demokrasi güçlerinin susturulmasının, sindirilmesinin vesilesi haline getirmişlerdir. Hukuksuzluk üstüne inşa edilmek istenen baskı ve zor rejimi ile, milletvekilinden belediye başkanına, gazetecisinden KHK’lerle sorgusuz sualsiz işten atılan kamu emekçilerine,  grevleri yasaklanan işçilere kadar toplumun tüm kesimleri sindirilmek istenmektedir" dedi.

Hartavi açıklamayı şu sözlerle sürdürdü: "İlimizde de büyük bölümünü Valilikçe ilan edilen ‘açık alanda etkinlik yasakları’ ile geçirdiğimiz bu bir yıllık OHAL süresince, ülke genelinde yaşanan hak gasplarını özetle sıraladığımızda bile demokrasi ve insan hakları açısından vahim bir tablo karşımıza çıkmakta." Açıklamada başta emek örgütleri olmak üzere tüm sivil toplum örgütleri üzerindeki baskıya dikkat çekilirken, kamudaki ihraçlardan, tutuklu gazetecilere, grevleri yasaklanan işçilerden akademisyenlere yönelik baskılara kadar geniş bir yelpazede yaşanan hak ihlalleri sıralandı.

GÜLMEN VE ÖZAKÇA İÇİN DE ÇAĞRI YAPILDI

İşlerine geri dönmek için 125 gündür açlık grevinde olan ve artık ölümle burun buruna gelen kamu emekçileri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın "haklarında hiçbir yargı kararı olmadığı halde ‘terörist’ ilan edilip hapse konulduğunu" belirten Hartavi "acil" taleplerini şu sözlerle ifade etti: "Gülmen ve Özakça’nın artık çok kritik seviyede olan eylemlerine neden olan talepleri, kendileri gibi kamuda çalışırken işlerinden edilmiş binlerce emekçinin işe geri dönme talebiyle aynıdır. OHAL yasaları, bir gecede çıkarılan KHK’lerle işlerinden olan, cezalar alan yüz binlerce emekçiye hak aramak için her türlü hukuk yolunu da kapatmıştır. Kamudaki ihraçlar konusunda, başta Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumları gözetilerek, gerekli incelemelerin yapılması ve bir an önce taleplerin kabul edilerek, gasp edilen haklarının iade edilmesi acil önem taşımaktadır."

'İNSAN HAKLARI KONUSUNDA GELİNEN NOKTAYI GÖSTERİYOR'

Tüm dünyada tanınmış insan hakları savunucularının 5 Temmuz günü Büyükada’da meslek içi eğitim toplantısı esnasında, otellerinde gözaltına alınarak kendilerine ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’ suçlamasının yöneltildiğini hatırlatan Hartavi, "Gözaltına alınış biçimlerinden, sonrasında konulan kısıtlamalara kadar pek çok hukuksuzluğu barındıran bu vahim olay da Türkiye’nin insan hakları konusunda geldiği noktayı tüm dünyaya gösterir niteliktedir.

İnsan hakları savunucusu oldukları, önemli insan hakları örgütlerinin temsilcileri oldukları herkesçe bilinmesine rağmen kimin yaptığı belli olmayan bir ihbar ile ve yakınlarına bile haber verilmeden gözaltına alınmış olan insan hakları örgütlerinin yönetici ve üyeleri derhal serbest bırakılmalı, hak arayan kesimlere adeta bir tehdit niteliği taşıyan bu tarz uygulamalardan vazgeçilmelidir" dedi.

'HALKLARIN BARIŞ TALEBİ SİNDİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR'

OHAL döneminde ifade özgürlüğünün tamamen ortadan kalktığı söylenen açıklamada, iktidarın kutuplaştırıcı politikaları da eleştirildi ve "Farklı düşünen kesimler karşı karşıya getiriliyor" denildi. Hartavi ayrıca savaş politikalarına da değindi: "İçeride bu kutuplaştırıcı politikalarla iktidarını sürdürme yolunu seçen AKP’nin, dış politikada da, ülkenin çıkarına olmadığı defalarca görülmesine rağmen, savaşta ısrar eden bir hattı tercih ettiği görülmüştür. Bu dönem kendi halklarının barış talebi de her zamankinden çok kısılmaya çalışılmış, zora dayalı politikalarla bastırılmak istenmiştir."

'BU SESE KULAK VERİLMELİ, OHAL KALDIRILMALI'

Hartavi son olarak Adalet Mitingi'ne değindi ve milyonu aşan kalabalıkların katıldığı Mitingde 'Hak, hukuk, adalet' diye yükselen ses, tüm bu yaşanan hak ihlallerine karşı demokrasi talep eden geniş toplumsal kesimlerin sesidir. Çünkü 'adalet' talebi, diğer demokrasi talepleriyle birleşerek farklı toplumsal kesimlerin ortak talebi haline gelmiştir. Biz, aşağıda imzası olan kurumların Gaziantep temsilcileri olarak, farklı toplumsal kesimlerden artarak yükselen bu sese, bu itiraza kulak verilmesi gerektiğini söylüyoruz. Bir yılını tamamlamak üzere olan OHAL’in kaldırılmasını, bu dönem çıkarılan KHK’lerin tüm sonuçlarıyla birlikte iptal edilmesini talep ediyoruz. Demokratik hakların ve siyasal özgürlüklerin güvence altına alındığı, insan haklarına saygılı, demokratik bir anayasa ve demokratik Türkiye için taleplerimizin arkasında durarak, bundan sonra da birlikte mücadeleye devam edeceğiz!" (Antep/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘ABD’de IŞİD sonrası ne olacak’ toplantısı

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...