11 Temmuz 2017 19:20

Çanakkale Gülpınar Köyü'nde zeytinlik nöbeti

Çanakkale Ayvacık’ın Gülpınar köyünde jeotermal enerji santrallerine karşı sondaj alanında nöbet tutuluyor.

Paylaş

Seçkin SAĞLAM
Çanakkale

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar köyünde Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ’nin başlattığı Jeotermal Enerji Santrali (JESJ) sondaj çalışmasına karşı direnişe geçen köylüler, sondaj sahasında nöbete başladı. Sondaj alanına her gidişlerinde çalışmanın durması, oradan ayrılmalarının ardından ise başlayan çalışmalara tepki olarak nöbet tutan gençler, “Zeytinlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar köyünde, zeytinlik alanlarında yapılmak istenen JES’lere karşı tepkiler durmuyor. Geçtiğimiz haftalarda ülke genelinde tepki ile karşılaşan “Zeytinin talan yasası” olarak ifade edilen yasanın tartışıldığı süreçte, çalışmalarına hız kazandıran Pınarkale Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ’nin, Ramazan Bayramı’nda faaliyete geçirdiği sondaj çalışmaları yöre halkının tepkisiyle karşılaşmıştı. Çanakkale İdare Mahkemesi’ne, Baronun Kent ve Çevre Hukuku Komisyonu tarafından açılan davada ‘yürütmeyi durdurma’ kararı beklenirken, geçtiğimiz günlerde tır ve kamyonların geçeceği güzergah üzerindeki zeytin ağaçlarının kesilmesi Gülpınar halkını ayağa kaldırdı. 8 Temmuz Cumartesi günü sondaj sahasında eylem yapan ve o günden bu yana eylemlerini sürdüren Gülpınar halkı gece nöbetlerine de başladı.

İMZALAR İLGİLİ MAKAMLARA TESLİM EDİLDİ

Geçtiğimiz Cumartesi günü yapılan eylem sırasında kendi tutanaklarını tutarak imza altına alan 200 köylü adına Gülpınar halkı temsilcileri bugün Ayvacık Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. İmzalar ve tutanakları ayrıca Ayvacık Kaymakamlığına ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne de teslim eden Gülpınar halkı zeytinliklerinin sondaj ve santral tehdidinden kurtulmasını istedi.

GENÇLER NÖBETTE

Cumartesi gününden bu yana sondaj alanında yapılan her eylemde sondaj çalışmaları dururken, eylemlerden sonra yöre halkı sondaj alanından ayrıldıktan sonra makinelerin tekrar çalışması bölgede tansiyonu yükseltti. Gülpınar gençleri ise 3’erli gruplar halinde sondaj sahasında nöbet tutmaya başladı. Gençler, “Biz jeotermal santrale karşı değiliz. Santralin zeytinliklerimiz katledilerek zeytinliklerimizin içinde yapılmasına karşıyız. Zeytinliklerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz, bu santrale burada izin vermeyeceğiz. Çünkü bizler 60’ında bile zeytin diken insanlarız. Zeytinliklerimizin bu şekilde katledilmesine izin vermeyeceğiz. Bizler ve tüm Gülpınarlılar zeytincilik ile geçimini sağlıyor” dediler.

İŞÇİLER SONDAJ ALANINI TERK ETTİ

Pınarkale Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ’nin başlattığı Jeotermal Enerji Santrali Sondaj çalışmalarına yönelik tepkiler ve gece nöbetinin başlaması üzerine işçilerin sondaj sahasından ayrıldıkları öğrenildi. Gençler ise ateş yakarak çay demleyip nöbetlerine devam ediyor.  

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Özel Harekat'tan karşılama: Silahlara emniyet pimi takıldı

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...