11 Temmuz 2017 16:12

‘Emma Goldman: Hala Tehlikeli’ çıktı

Emma Goldman’ın hayatını kaleme alan C. Bríd Nicholson’ın “Emma Goldman: Hala Tehlikeli” kitabı Amara Yayıncılık’tan çıktı. 

Paylaş

Emma Goldman’ın hayatını kaleme alan C. Bríd Nicholson’ın “Emma Goldman: Hala Tehlikeli” kitabı Amara Yayıncılık’tan çıktı. 

İşçi sınıfı direnişi ve kadın devriminin sembolü Emma Goldman’ın C. Bríd Nicholson tarafından kaleme alınan biyografisi “Emma Goldman: Hala Tehlikeli” Amara Yayıncılık’tan çıktı. 

Burcu Taşçı’nın çevirisini yaptığı kitapta Goldman hakkındaki tüm çağdaş çalışmalar, yine otobiyografisinden alıntılar da yapılmış. Kadın mücadelesinin yapıtaşı, iktidarların baş belası Goldman’ın biyografisinde, zorlu ve çetin süren yaşamı irdeleniyor. 

Kitapta, Goldman’ın Amerikan halkına nasıl yansıtıldığı, yıllar içinde bu konseptlerin nasıl yumuşatıldığı ve değiştiğini belirlemek için görsel ve yazılı kaynaklar da yer alıyor. 

AMERİKA’NIN ‘EN TEHLİKELİ’ KADINI 

Emma Goldman’ın yaşamı boyunca sahip olduğu şöhret, kısmen doğru olmayan bir şekilde Başkan Mc. Kinley suikastıyla ilgili olduğuna ilişkin iddia ve hırslı bir genç olan J. Edgar Hoover tarafından oluşturulmuştu. 1919’da, sınır dışı edilecek olan Goldman, “Amerika’nın en tehlikeli kadını” olarak tanındı. 1940’da ölümünden sonra, biyografi yazarları, Goldman’ı bir kahraman ve idol olarak görmeye başladı. (DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

Derviş Zaim Priştine’de 

SONRAKİ HABER

Donald Trump'tan Türkiye ve F-35 açıklaması: Satmayacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa