11 Temmuz 2017 15:07

Gıda kontrol görevlileri de gıda güvenliği de tehlikede

Adana'da Resmi Gıda Kontrol Görevlilerinin canlı hayvan kesimi yapan bir işletmede maruz kaldığı sözlü şiddet ve tehditler protesto edildi.

Paylaş

Gıda Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası ve Adana Veteriner Hekimleri Odası geçtiğimiz günlerde Adana Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan Resmi Gıda Kontrol Görevlilerinin canlı hayvan kesimi yapan bir işletmede maruz kaldığı sözlü şiddet ve işletmecinin basının huzurunda yönelttiği tehditler üzerine konuya dair basın toplantısı gerçekleştirdi.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şeyhmus Alparslan, sosyal medyaya yansıyan görüntülerin Resmi Gıda Kontrol Görevlilerinin her gün karşılaştıkları hakaret, sözlü ve bazen fiili şiddetin sadece kamuoyuna yansıyan kısmı olduğunu ifade etti. 

GIDA GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI ÖNLENİYOR

Gıda Resmi Kontrol Görevlilerinin görevlerini rahat bir şekilde yapmasının önlenerek gıda güvenliğinin sağlamasına engel olunduğunu ifade eden Alparslan, “Gıda güvenliğinin sağlanmasına engel olmak ise bütün toplumun sağlığının riske edilmesine davetiye çıkarmaktır. Bu uygulamanın dolaylı etkisi Halk Sağlığını riske etmektir. Bunun yanı sıra bu görüntüler, görevli arkadaşlarımızın can güvenliklerinin ne derece tehdit altında olduğunu göstermektedir” dedi. Meslek Odaları olarak meslektaşlarının uğradıkları bu türden saldırıların bir an önce son bulmasını isteyen Alparslan, açık tehditte bulunan işletmeci hakkında hukuki takibatın yapılması gerektiğini ve görevleri ile ilgili olarak maruz kaldıkları şiddeti önleyici, caydırıcı yasal düzenlemelerin yapılmasını beklediklerini ifade etti. 

'GIDA KONTROL GÖREVLİLERİNİN YIPRANMA PAYI GÖRÜNMELİ'

Adana’da son yıllarda kent merkezinde, yerleşim alanları ile iç içe canlı hayvan satışı yapıldığını, satışa sunulan hayvanlar satış ve kesim için çoğunlukla dar ve kapalı kafeslerde bekletildiğini dile getire Alparslan, “Yerleşim yerlerinde bulunan bu alanlar için gerek çevrede yaşayanlar açısından ve gerekse hayvan refahı açısından düzenleme yapılması ve gerekli önlemlerin alınması gerekliliğini hatırlatmak isteriz” dedi. TİS döneminde Gıda Kontrol Görevlilerinin yürüttükleri görevlerinin barındırdığı iş riskinin görülmesi buna bağlı hak ettikleri yıpranma payına mutabakat metninde yer verilmesini beklediklerini ifade etti. 

MEZBAHANE İHTİYACI DEVAM EDİYOR

Adana’da bir mezbahane ihtiyacının olduğunu ifade eden ZMO Adana Şube Başkanı Semih Karademir, 2 yıl önce Büyükşehir Belediyesi’nin Ceyhan yolu üzerinde mutalk tarım arazisi üzerinde yapmak istedikleri mezbahaneyi hatırlattı. İtirazları sonucu Mezbahane’nin Toprak Koruma Kurulu’ndan geçmediğini ifade eden Karademir, o dönemde mezbahanenin kurulmak istendiği alana 2,5 km. yakın tarıma el verişli olmayan bir araziyi belediyeye önerdiklerini belirterek mezbahane ihtiyacının devam ettiğini söyledi. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gübre fiyatı 15 kat arttı kayısı yerinde saydı

SONRAKİ HABER

AİHM, mülteciyi ölüme gönderen Finlandiya’yı mahkum etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa