11 Temmuz 2017 15:16

Gübre fiyatı 15 kat arttı kayısı yerinde saydı

AKP hükümetleri döneminde gübre fiyatının 15 kat arttığını söyleyen Malatyalı kayısı üreticisi Kemal Gedik kayısı fiyatının yerinde saymasına tepkili.

Paylaş

Dış politikadaki ittifaklar, ilişkiler ve söylemlerin sürekli değişkenliği ile gelinen nokta, ekonomideki her alanda olduğu gibi Malatya kayısını da vurdu. Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine ihraç edilen ürünlerde önemli bir yeri olan kayısı, iç piyasada tüketilmeyle sınırlı kalınca çiftçi isyan etti. Türkiye ve dünya kayısı tüketiminin önemli bir bölümünü karşılayan Malatya’da, üreticiler devlet tarafından desteklenmemekten yakınıyor. Merkez Aşağı Gölpınar Mahallesi’nde kayısı üreten 53 yaşındaki Kemal Gedik, üreticilerin kayısıcılığı bırakma noktasına geldiğini, çiftçiler olarak büyük bir borç batağının içerisinde olduklarını ve krediler ile ayakta durmaya çalıştıklarını ifade etti. 

YILLADIR YERİNDE SAYIYOR

Babalarından kalan bin 500 dönümlük arazinin kendisi dahil 3 kardeşin ekmek kapısı olduğunu belirten Gedik, AKP hükümetinin 15 yıllık iktidarı döneminde Malatya’da üreticiyi bitirme noktasına getirdiğini söyledi. AKP iktidara geldiğinde bir torba gübrenin 7 lira olduğunu, bugün ise 100 TL olduğunu, mazotun litresinin 1.2 liradan 5 liraya çıktığını söyleyen Gedik, “Ürünümüze gelecek olursak kuru kayısı 4 TL’ydi, bu yıl 4 ya da 5 TL olmasını bekliyoruz. İlaç, gübre gibi tarım girdilerinin yanı sıra elektrik, su faturaları, işçi ücretleri her yıl arttı” dedi.

‘TÜCCARLARIN İNSAFINA KALMIŞIZ’

Kooperatiflerinin olmadığını, tüccarların insafına bırakıldıklarını, emek sarf edenin kendileri olduğunu, ancak kazananın tüccar olduğuna dikkat çeken Gedik, “Tüccar malı istediği fiyata bizden alıp satıyor. Tüccarlar az olduğu için onların da aralarında rekabet yok. Ancak bir parmak sayısı kadar tüccarımız var. Onlarda oturup anlaşıp, bir fiyat belirleyerek sırtımızdan geçiniyorlar. Bizde alın terimiz ve elimizdeki nasırla kala kalıyoruz” dedi. 

Eskiden meyve suyu için ürünlerin ıskartasını bile vermez iken, son yıllarda neredeyse ürünlerin tamamını meyve sularına vermek zorunda kaldıklarını söyleyen Gedik, “Bu yıl meyve suyu için alınacak yaş kayısının kilogramı 40 ile 50 kuruş arasında açıklanmış. Bunun 30 kuruşu maliyetine gidiyor. Geriye kalan 10 kuruş ile ben nasıl geçinebilirim?” diye sordu.  

Kayısı üreticisinin başka problemlerle de boğuştuğunu belirten Gedik, tarımda kullanılan ilaçlarla ilgili bir denetimin olmadığını belirtti. Tarım ilaçları, kimyasal ilaçlar kullanarak bir hastalığı yok etmek isterken başka hastalıkların baş gösterdiğini söyleyen Gedik, şunları ifade etti: “Çakma ilaçlar piyasada kol geziyor. Bu ilaçlar doğanın dengesini bozuyor. Son yıllarda başımıza kaprodist diye bir böcek bela oldu. Bu böceğe çiftçinin tek başına müdahale etme imkanı yoktur. Tüm Malatya’nın aynı anda ilaçlanması gerekiyor. Kaysılarımızın neredeyse yüzde 50’si kurudu. Malatya merkezde 20 yaşın üzerindeki kaysıların tamamı 3 ya da 5 yıl içerisinde kalmayacak. Ne yazık ki devlet buna el atmıyor. Tarım il müdürlükleri duyarsız kalıyor. İlaçlayın diyorlar. Ama ben ne ilacı atacağımı bilmediğim gibi, tüm alanı ilaçlayamam. Kent genelinde ilaçlama yapılması gerekiyor. Örneğin, ağacın en büyük düşmanı olan cırcır (ağustos böceği) böcekleri ağacın öz soyunu emerek kurumasına neden oluyor. Çocukluğumda bir tane cırcır böceği göremezken, bahçeler cırcır böceklerinden geçilmiyor.” (Malatya/DİHABER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hakim ve savcıların sürgün edilmesi protesto edildi

SONRAKİ HABER

CHP milletvekilleri Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde RTÜK'ü protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa