Depremzedeler çatıya çıktı: Arızlı bizimdir bizim kalacak

Kocaeli'de Arızlı Deprem Konutlarında oturan vatandaşlar tahliye kararına karşı evlerinin çatısına çıktı.

11 Temmuz 2017 13:38
Paylaş

Hasret Gültekin KOZAN
Kocaeli 

Kocaeli Valiliğinin, halk arasında 'Saddam Konutları' olarak bilinen Arızlı Deprem Konutlarında tahliye kararı alması üzerine depremzedeler konutların önünde basın açıklama yaptı. 

1999 yılında yaşanan Marmara Depremi sonrası depremden birinci derecede zarar gören, yakınlarını kaybeden vatandaşlara Saddam Hükümeti zamanı hibe verilerek Arızlı Deprem Konutları yapılmıştı. Yıllardır gündemde olan tahliye kararı, yeniden gündeme geldi. 

Evlerinden çıkmak istemeyen depremzedeler basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını okuyan Recep Uğur, açıklamanın ardından sinir krizi geçirerek önce üzerine benzin dökerek kendini yakmak istedi. Diğer depremzedelerin müdahalesiyle kendini yakmasına izin verilmeyen Uğur, sonra çatıya çıktı, 'Arızlı bizimdir bizim kalacak' sloganı attı, ardından onlarca depremzede çatıya çıkarak Valiyi görüşmeye davet etti. 

'Ölmek var dönmek yok' sloganları atan depremzedeler, taleplerinin karşılanmasını ve adalet istediklerini belirtiyor. 

'ARIZLIYI TERK ETMEYECEĞİZ'

Arızlı Konutlarında 17 Temmuz’a kadar tahliyeleri istenen depremzedelerin talepleri şöyle: "Verilen sözlerden bazıları şunlardı. Hiç kimse ve hiçbir kurumu barınağımıza dokunmayacağına, eğer istersek hazine arazilerinden uygun bir yere dörder, beşer katlı binaların yapılacağını ve o güne kadar barınmamız ile ilgili bir sorun yaşanmayacağının sözünü verdi. Yine o dönemde 25 dönüm olan Arızlı depremzede sitesi bir duvar örülerek bir dönüm 4 bloğunda biz depremzedeler yaşamaktayız. 24 dönüm 3 bloğu ise öğrenci yurduna dönüştürülmüştür. Bu da hukuki değildir. Biz 15 Haziran 2017 tarihli tahliye tebligatını okuyunca şok olduk. Bunu kabul etmiyoruz ve iki talebimizi dile getiriyoruz. Irak halkından ve merhum Saddam Hüseyin’den 'Bu hibe depremzedelere değil, bürokratlara lojman veya öğrenci yurdu olması içindir' diye belirten bir protokol getirirlerse şartsız terk ederiz. İkinci şart ise iki dönem önceki Valimiz Ercan Topaca’nın bizlere devlet adına önemli sözler verdiğini belirtmiştik. Bugün kendileri Ankara Valisidir, 'Ben böyle sözler vermedim' diyebilir ise şartsız olarak Arızlı’dan çıkarız. Hiçbir koşulda şartlar ne olursa olsun bu iki durum haricinde Arızlı’yı terk etmeyeceğiz. Benzin bidonları elimizde bekliyoruz." 

Yapılan eylemin ardından polis ile görüşen depremzedeler kaymakam ve bürokratlar ile görüşme sözü aldıktan sonra çatıdan indi. 

Açıklamaya CHP. EMEP, Halkevleri, Eğitim-Sen ve Tüm Bel-Sen üye ve yöneticileri de destek verdi. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kılıçdaroğlu'yla yürüyen Veysel Kılıç serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...