11 Temmuz 2017 11:55

Yıkıntılar içinde yaşayan Suriyelilere 234 TL fatura

Halep’ten gelen ve Diyarbakır’da yıkıntılar içinde yaşayan Suriyeli Berçi ailesine 234 lira elektrik faturası gönderildi.

Paylaş

Ülkelerindeki savaştan kaynaklı Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan ve sürekli koz olarak kullanılan Suriyeli mültecilerin maruz bırakıldıkları tablo Suriye'yi aratmıyor. Yiyecek yemek dahi bulmakta zorluk çeken Suriyelilere, 200-300 TL arası elektrik ve su faturası kesiliyor. 

234 TL ELEKTİRİK FATURASI

Savaşın başladığı ilk yılda Suriye’nin Halep kentinden Diyarbakır’ın Bağlar ilçesine göç etmek zorunda kalan Rifia Berçi, 2 odalı döküntüler içerisindeki bomboş bir evde engelli eşi ve 4 çocuğuyla yaşama tutunuyor. Kapı ve pencerelerin kırık olduğu evde yaşayan Berçi’nin en büyük çocuğu 13 yaşındaki Cemal, sokakları karış karış gezerek ayakkabı boyacılığı yapıp günlük kazandığı 5 TL ile evin geçimini sağlıyor. 

'SAVAŞTAN KAÇTIK AMA AYNI KOŞULLARI YAŞIYORUZ'

Bomboş ve bozuk olan buzdolabında yiyecek bir lokma ekmekleri dahi olmayan Berçi, yaşamlarının Suriye'dekinden farksız olmadığını belirtti. Berçi, kendisinin de çalışmak istediğini ancak Suriyeli ve kadın olmasından kaynaklı kendisine iş verilmediğini ifade ederek, 5 yıl boyunca devletin kendisine hiçbir şekilde yardım etmediğini söyledi. Suriyeli olmalarından kaynaklı elektrik ve su faturalarının 200-300 arası geldiğini sözlerine ekleyen Berçi, yaşadıkları yoksulluğu "Biz Suriyeli göçmeniz. Eşim dilsiz. Elektrik parası çok gelmiş. Paramız yok bize yardım edin" diyerek özetledi. 

Zor durumda yaşadıklarını ve evde çalışan kimsenin olmadığını vurgulayan Berçi, şöyle dedi: "Savaştan kaçtık burada aynı koşulları yaşıyoruz. Yardım edecek kimsemiz yok. Biz de bu durumu yaşamak istemiyoruz. Ama elimizden bir şey gelmiyor.” 

'SAVAŞIN BİTMESİNİ İSTİYORUZ'

Halep’ten 3 yıl önce göç eden Cihan Ali de, 3 çocuğu ve gözleri görmeyen bakıma muhtaç 96 yaşındaki annesi ile Bağlar’da oturuyor. Ali, burada kötü koşullarda yaşama tutunduklarını söyleyerek, savaşın bir an önce ülkelerinden bitmesini ümit etti. Halktan başka kimsenin kendilerine yardım etmediğini ifade eden Ali, kampa gitmelerinin istendiğini söyledi. Kampa gitmek istemediklerini kaydeden Ali, “Kamplar rezilliktir. Kamptaki akrabalarımız oranın çok kötü olduğunu söylüyor. O yüzden gitmek istemiyoruz. Tek isteğim ülkeme dönmek” diye konuştu. (DİHABER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Akşener’den Kahraman’a tepki: Kutsalınızı nerede bıraktınız?

SONRAKİ HABER

Af Örgütü Belçika ve Fransa'da gözaltıları protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...