11 Temmuz 2017 11:35

Ukrayna’da basın özgürlüğü tartışması büyüyor

Lugansk’ta 'Ukrayna’da ve Avrupa Birliği ülkelerinde, Donbass’a uygulanan enformasyon ablukası üzerine' başlıklı toplantı toplantı düzenlendi.

Paylaş

Okay DEPREM
Lugansk

Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin (LNR) başkenti Lugansk’ta geçtiğimiz hafta, “Ukrayna’da ve Avrupa Birliği ülkelerinde, Donbass’a uygulanan enformasyon ablukası üzerine” başlıklı geniş katılımlı uluslararası bir yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. 

Etkinliğe; LNR’den Gazeteci Sergey Sakadınskiy, Yazar Gleb Bobrov ve Gazeteci Yulya Çumikova, Çekya’dan Gazeteci Yaromir Vaşek, Alman Gazeteci Andreas Maurer, İtalyan Siyaset Bilimci Fabritsiyo Poci, Hollandalı Blogger Ronald Van Amerongen ve Gazeteci Stefan Berg katıldı.

Oturumda temel olarak Ukrayna devleti tarafından vatandaşlarının bilgiye ulaşma haklarının ihlal edilmesi, Ukrayna sınırlarında faaliyet gösteren yerli ve yabancı gazetecilere açıktan uygulanan her türden şiddet, yapılan tehditler ile bu bilgi-enformasyon ablukasını aşabilmenin yöntemleri ele alındı.

UKRAYNA SADECE İLİŞTİRİLMİŞ MUHABİR İSTİYOR

Yuvarlak masa toplantısında, LNR’li gazeteciler daha önce aynı ülkeyi paylaştıkları Ukraynalı meslektaşları ile video konferans üzerinden buluştu. Yapılan açılış konuşmalarında, savaşın başladığı günden itibaren geçen üç yılda ülkede basın özgürlüğü açısından durumun daha da kötüleştiği vurgulandı. Ukrayna’da, özellikle Donbass’ın Kiev Rejimince kontrol altında tutulmaya devam edilen kesimlerinde yalnızca Ukrayna Güvenlik Hizmetleri’nin (SBU) sürekli gözetiminde olup onayından geçmeyi kabul eden gazetecilerin görev yapmasına izin veriliyor. Toplantı katılımcıları bu nedenle de Donbass’ın kuzey kısmında görevde bulunan yerli ve yabancı gazetecilerin yaptıkları haberlerdeki bilgilerin güvenilirliği ve yeterliğinin son derece tartışmaya açık hale geldiğine dikkat çekti. 

LUGANSK VE DONETSKLİ GAZETECİLER POTANSİYEL TERÖRİST!

Çok katılımlı yuvarlak masanın ilerleyen sunumlarında, Donbass’ın kuzey kısmında yaşanan gerçekleri anlatacak Donetsk’li ve Lugansk’lı gazetecilerin de geçiş yasağından ve yolların VSU tarafından kapatılmış olmasından dolayı bu haklarının elinden alındığı hatırlatıldı. Donbass’ın kuzeyindeki gazetecilerle işbirliğinin teorik olarak mümkün gözükse de pek gerçekçi olmadığını söyleyen Lugansklı katılımcılar, Donbass cumhuriyetlerinde yayınlanmış en ufak bir haber veya yayının onlar tarafından “teröristlerle işbirliği” suçlamasıyla damgalandığını, Lugansk veya Donetsk’in kitle iletişim araçlarından herhangi bir çalışanın diğer tarafça, “teröristlerin suç ortağı” ithamlarına maruz kaldığını belirtti.

UKRAYNA SINIRINI GEÇMEK GÖZALTINA ALINMA SEBEBİ

Ukrayna’da basın özgürlüğü önündeki engel ve yasaklamalara her geçen gün yeni önekler eklenirken, geçtiğimiz günlerde bunu kanıtlayan bir skandal daha kayıtlara geçti. Konuyla alakalı yuvarlak masada paylaşılan bilgilere göre; Lugansk’a ait bir medya kuruluşunun bazı çalışanları, bir süre önce LNR’den Ukrayna tarafında geçer geçmez Ukrayna Özel Kuvvetlerince gözaltına alınıp sorguya çekildiler. Tam 6.5 saat süren sorgulama esnasında Lugansklı gazetecilere şiddet de uygulandığını kaydedildi. Lugansk’taki toplantının sonuç kısmında, Ukrayna’nın gazetecilere uyguladığı devlet terörünü gazetecilerin, aktivistlerin ve insan hakları savunucularının uluslar arası arenadaki mücadeleleri olmaksızın olanaklı olmadığı dile getirildi. Buluşmadaki Avrupalı basın temsilcileri ise toplantının sonunda sundukları tebliğlerde hep birlikte, her türden baskı ve tehdide rağmen gerçeği durdurmanın asla mümkün olmadığını sözlerine eklediler.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

10 Ekim davası: Sanıklar dışarıdaki IŞİD’cileri koruyor

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı: Kesin koronavirüs tanısı olan hiçbir hastamız olmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa