11 Temmuz 2017 10:44

Leyla Zana ilk duruşmada beraat etti

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, 3 ayrı suçlamadan 21 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşmasında beraat etti.

Paylaş

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana hakkında çeşitli tarihlerde katıldığı yürüyüş ve basın açıklamaları nedeniyle 8 yıldan 21 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Zana’nın ara celsede savunma yaptığı için katılmadığı duruşmada avukatı hazır bulundu. Yoklama ve iddianamenin özetinin okunmasıyla başlayan duruşmada savcı, davanın esası hakkında mütalaasını verdi. Savcı, Zana'nın üzerine atılı suçları işlediğine dair hür türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı bulunmadığı, bu suçları işlediğinin sabit olmaması nedeniyle beraat verilmesini talep etti. 

Ardından söz alan Zana'nın avukatı İbrahim Çeliker ise mütalaaya katıldıklarını, müvekkili hakkında beraat kararı verilmesini talep etti. 

Savunmanın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti Zana'nın üzerine atılı suçları işlediğinin sabit olmadığı gerekçesiyle hakkında açılan davada beraat kararı verdi.

DAVA HAKKINDA

Milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılması ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Zana, 8 Şubat’ta Diyarbakır’da gözaltına alınmış ifadesi alındıktan sonra "adli kontrol" şartıyla serbest bırakılmıştı. Zana hakkında hazırlanan 156 sayfalık iddianame, Demokratik Toplum Kongresi'nde yürüttüğü faaliyetleri, 2012 yılında yasaklanan Newroz etkinliğine ve yaşamını yitiren PKK’lilerin cenazesine katılması ve 2012 yılında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliğinde yaptığı konuşma suçlama konusu yapılmıştı. Zana, 2012 yılında katıldığı Newroz etkinliğinde “örgüt propagandası olabilecek tarzda zafer işareti yapmak” ile suçlanmıştı. Zana, “örgüt üyesi olmak”, “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” ve “Suçu ve suçluyu övmek” iddiaları ile suçlanıyordu. (DİHABER)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'İnanmadan yemin etmenin hiçbir ahlak ve inançta yeri yok'

SONRAKİ HABER

Tepkiler Trump'ın İngiltere ziyaretini 2018'e erteletti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa