MMK'de iş cinayeti 1 işçi hayatını kaybetti 

MMK'de iş cinayeti 1 işçi hayatını kaybetti 

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde MMK Metalurji'de gece yüksekten düşen Ali Andı isimli işçi hayatını kaybetti.

Halil İMREK
Hatay

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde bulunan MMK Metalurji'de gece yüksekten düşen Ali Andı isimli işçi hayatını kaybetti. Olay yerinde yapılan incelemenin ardından Ali Andı, Dörtyol devlet hastanesinin Morguna kaldırıldı.

Ali Andı adlı işçi gece saat 01.30 çalışırken iş kazası geçirdi. Vinç bakım elamanı olan Andı, vincin üzerine arızaya çıkıyor. Andı, tavan vinçlerinin olduğu yer, vinçilerin vinçe çıkıp indiği yer olarak bilinen 'yürüş yolunda' malzeme taşırken 15 metre yükseklikten aşağıya düşüyor. Andı  düşme sonucu olay yerinde anında vefat ediyor.

15 METREDEN AŞAGIYA DÜŞMÜŞ 

İş arkadaşları gece 12/8 vardiyasında Ali Andı'nın tavan vinçine bakım yapmaya çıktığını yürüme yolunda ayağının köşebente takılması sonucu el arabasıyla birlikte yaklaşık 15 metreden aşagıya kafa üstü düştüğünü belirttiler.

Cenaze buğün öğlen namazına müteakip  Hassa'da defnedilecek Ali Andı'ının iş arkadaşları çok üzgün olduklarını bu iş kazalarının son olmasını istediler.

İşçiler, kazanın sebebinin fabrikanın çok kişinin yapması gereken işi az insanla yapmaya çalışmasından kaynaklandığını söylediler. Aşırı üretim, yoğun çalışma ile işçilere aşırı yükkenildiğini ve işçilerin doğru dürüst yıllık izinlerini bile kullanamadığını belirttiler.
 

Son Düzenlenme Tarihi: 11 Temmuz 2017 09:43
www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

  1. Serap AKCA 3 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 0

    İşveren sadece cebini doldurmanın peşinde. İnsan hayatıymış, ailesiymiş, çocuğu varmış bunlar kimin umurunda. Şimdi soruşturmada "biz bu personele gerekli eğitimi verdik" diyecekler. İşçinin yüksekte çalışma eğitimi ve iş güvenli eğitimi aldığına dair imzalatmış olduğu belgeyi sunacaklar. Yalnız bunlar işverenin sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. Ayrıca ülkemizde bu şekilde ağır sanayide çalışan işçilere "ağır işte çalışır raporu" denilen basit bir sağlık raporunu aldırarak işe başlatılması, ardından çalıştığı dönemlerde ara ara bir rutin olarak sağlık muayenelerinin yapılmış olması da işverenin sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. Takdir edesiniz ki insanı bir makinadan ayıran manevi özellikleri vardır. Hepimiz hayatımızda pek çok zorluklarla ve üzücü olaylarla karşılaşırız. Karşılaştığımız olayları olduğu ve yaşandığı yerde ve zaman da bırakamayıp eli mahkum zihinlerimizi bunlarla meşgul ederiz. Ve işimize odaklanamayız. Eğer masa başı bir işiniz varsa vücut sağlınız açısından bu sizin için bir tehlike oluşturmayabilir. Ancak demirçelik gibi ağır sanayide çalışan herhangi bir işçi için bu büyük bir problemdir. İşine kendisini verememenin sonucu ölüm olabilmektedir. Bir iş yerinde amir işçisinin moralinin bozuk, ruh halinin kötü olduğu bir gün de " sen bugün çalışma eve git kafanı topla' demesini bilmeli. Bu çok insani bir şeydir.Asıl insani olmayan şey sizin daha çok para kazanmak ve giderlerinizi azaltmak için 5 kişinin yapacağı işi 1 kişiye yükleyerek hem de bu kişiyi vücudunun dayanamayacağı şekilde uzun süreli çalıştırmaktır. Benim kanaatime göre işçilere İş Güvenliği Eğitimi vermek tek başına yetersizdir. Öncelikle İşverene işçilerin birer insan olduğunu ve onların da ailelerinin olduğunu kavratmak lazımdır. Başka deyişle önce işveren eğitilmelidir.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.