11 Temmuz 2017 04:18

Renault işçileri: İşten atmalara izin vermemeliyiz

Metal sektöründe işçi sendikalarıyla, patron sendikası MESS arasında başlayacak sözleşme görüşmeleri öncesi işten atmalar başladı.

Paylaş

Uğur ÖKDEMİR
Bursa

Bursa’da bulunan Bosch’tan 27 işçi atılırken, İstanbul’da ise Siemens’ten ise 15 işçi çıkarıldı ve bu rakamın 125’e ulaşacağı söylendi. Gelişmeleri tepkiyle izleyen Renault işçileri, fabrikada işlerin duracağı ve izinlerin başlayacağı revizyon döneminde yaşanabilecek işten atmalara karşı uyanık olmak gerektiğini söyledi. İşten atmalara üretimi durdurarak yanıt vermek gerektiğine dikkat çeken işçiler, sözleşmenin revizyon döneminde kendilerinden habersiz imzalanma  tehlikesine dikkat çekerek, sözleşmenin istedikleri gibi imzalanması için birlik olma çağrısı yaptı. 

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın Perşembe günü Bursa’ya yapacağı ziyaret öncesi Renault işçileriyle sözleşme sürecini konuştuk. Bir Renault işçisi Türk Metal tarafından yapılan sözleşme anketinde herkesin beklentinin yüksek olduğunu göstermek için en yüksek zam şıkkını işaretlediğini anlattı. “Bu Perşembe Pevrul Kavlak Elegans Düğün salonunda yapılacak toplantıda bilgilendirme yapacakmış. Bizleri de çağırdılar ama Renault’da çoğunluk gitme taraftarı değil. Hatta gidecek olanlara da fazla alkışlamayın geçmişte yaşananları unutmayın diyenler bile var” diyen işçi şöyle devam etti: “Yapılan ankette de beklentimizin yüksek olduğunu açıkladık. Büyük ihtimal Pevrul Kavlak anketlerden çıkan sonuçları da açıklayacak. Gerçeği yansıtıp yansıtmadığını göreceğiz o gün. Şunu unutmasınlar artık Renault işçisinin eskisi gibi sessiz kalmaya niyeti yok. Öyle süslü laflar edip kandırırım dönemi bitti.” 

SÜRECİ KOMİTELERLE YÜRÜTMELİYİZ 

“Sözleşme sürecini de direniş dönemindeki gibi kendi seçtiğimiz komitelerle yürütmeliyiz” diyen bir başka işçi, “Ama şuan öyle bir örgütlülük yok fabrikada. Fakat işçinin içi yapılan anketlerle söylenen süslü laflarla rahat etmez. Süreci en başından sonuna kadar güvendiğimiz, kendi seçtiğimiz temsilciler yürüttüğünde içimiz rahat olur. Direniş sonrasında birliğimiz zedelendi ve birbirimiz arasında kırılmalar oldu. Bunun etkisi direniş dönemindeki gibi rahat hareket etmemizi engelliyor. Ama bu sözleşmede de Türk Metal bizi satarsa, işte o an işçi tekrar kenetlenir. Herkes bunu dille getiriyor fabrikada” diye konuştu.

REVİZYON DÖNEMİNE DİKKAT!

9 Ağustos’ta fabrikanın revizyona gireceğini hatırlatan bir başka işçi şunları söyledi: “Herkes acaba işçi atma olur mu olmaz mı onu konuşuyor. Bu durum birçok tartışmanın da önüne geçiyor. Revizyon süreci bayram sonunda bitecek ve aklımıza “Acaba yine aynı şeyi yapar mı, Türk Metal bizlere sormadan sözleşmeyi imzalar mı?” sorusu geliyor. Her seferinde değişiyoruz diyorlar ama bir lafta var ya ‘Huylu huyundan vazgeçer mi?’ Durum bu biraz da... Kendi aramızda konuşuyoruz revizyonda sözleşmeyi imzalarlar mı diye herkes bu sefer bu işler o kadar kolay olmaz onlarda biliyor. İmzalasa bile bayram dönüşü fabrika karışır diyorlar. Bunu söyleyen çok fazla fabrikada çünkü iki yıl içinde çok şey gördü metal işçisi. Sadece Renault işçisi değil birçok fabrikada eylemler oldu, direnişler oldu, grevler yasaklandı ona rağmen eylemler oldu ve kazanımlar elde edildi. Bu yaşananlar hep hafızalarda” dedi.

ÜRETİMİ DURDURMALIYIZ

Geçtiğimiz hafta Bosch ve Siemens’te işten atma yaşandığını hatırlatan bir başka işçi, “İşten atmalar bir anlamda işçiler içerisine korku salmak. Her dönem yaptıkları şey bu ve bahanelerde aynı performans düşüklüğü. İşten atmaların devamı gelebilir hatta buna Renault, TOFAŞ ve diğer fabrikalar da eklenebilir. Böyle yaparak sözleşmeden fazla beklentiniz olmasın mesajı da veriyor olabilirler” dedi. Bu duruma tepki gösteren işçi, devam etti: “Biz de mesajımızı net söylüyoruz; bunu yapılan anketlere de yazdık sendika yöneticilerine de söyledik. Artık işçinin bu parayla (ücret) dayanacak gücü kalmadı.” Bosch’ta yaşanan işten atmaları Türk Metal Renault Şubesi’ne sorduklarında “Haberimiz yok” yanıtını aldıklarını anlatan işçi, “Yanı başımızda yine Türk Metal’in örgütlü olduğu fabrikada işçi çıkarılıyor, haberimiz yok öğrenip sizi bilgilendireceğiz diyorlar. Böyle tuhaf bir durum olabilir mi? Yarın Renault’da işçi atma olsa acaba ne yapacaklar merak ediyorum. Ama olası bir işten atma olursa Renault’da bizim yapacağımız Mayıs ayındaki gibi üretimi durdurup, arkadaşlarımıza sahip çıkmak olmalı” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

10 Ekim katliamcısı göz göre göre kaçmış

SONRAKİ HABER

Yargı AOÇ arazisinin satışını durdurdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa