10 Temmuz 2017 21:38

Kuraklık üreticiyi korkutuyor

Afrika sıcaklarıyla birlikte Kürt illerinde besiciler, şimdiden kışlık ot ve saman telaşına kapıldı.

Kuraklık üreticiyi korkutuyor

Paylaş

Türkiye’yi etkisi altına alan Afrika sıcakları tarımda verimi olumsuz yönde etkiledi. Hayvancılığın yaygın olduğu Kürt illerinde besiciler, şimdiden kışlık ot ve saman telaşına kapıldı.

Uzun bir süreden beri bölgenin yağış almaması nedeniyle ortaya çıkan kuraklık, üreticileri korkutuyor. Yaz mevsiminin kurak geçtiğini belirten Kars Ziraat Odası Başkanı Adem Ertaş, ekilen arpaların bir karıştan fazla büyümediğini söyledi. Başakların içinin boş olduğuna işaret eden Adem Ertaş, aşırı sıcaklar yüzünden ekinlerin kavrulduğunu belirtti. 

Ziraat Odası Başkanı Adem Ertaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kuraklık çiftçinin belini büktü. Şimdiye kadar verdiği emeğin karşılığını alamayacak. Çiftiçi neyin hasadını yapacak? Buğday başakları yarı yarıya boş. Ot yok, saman yok. Kuraklık sadece tarımı değil, hayvancılığı da etkileyecek. Çiftiçilerimiz bir an önce kış hazırlığı yapmalı. İç Anadolu ve batı illerinden ot, saman ve silaj alımı yapmalı. Çünkü kışla birlikte bugün 50 kuruş olan samanın kilosu 2 liraya çıkacak. Çiftçi, 1-2 hayvanını satmalı ve hemen yem almalı.” (Kars/DHA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

TZOB: Buğdayda üreticinin alın teri dikkate alınmalı

SONRAKİ HABER

Gökçeada’da silahlı bir kişi HDP aracını takip etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa