10 Temmuz 2017 17:20

TEMA: Cerattepe'de madencilik dönüşü olmayan zarar verecek

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, 'Cerattepe’nin madenciliğe açılması dönüşü olmayan zararlar verecek' dedi.

Paylaş

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, Cerattepe mevkiinin madenciliğe açılması yönündeki Danıştay kararının ardından açıklama yaptı. Açıklamada “Artvin’de maden ile neleri kaybederiz?” bağlığı altında bilgi verildi. Ataç, “Cerattepe’nin madenciliğe açılması dönüşü olmayan zararlar verecek” dedi. 

TEMA Vakfı’ndan yapılan açıklamada, Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii’nde madencilik faaliyetleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığının verdiği “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu” kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan Türkiye’nin en büyük çevre davasında Danıştay’ın Rize İdare Mahkemesinin bölgede madencilik yapılabileceğine dair verdiği kararı onayladığı belirtildi. Bu kararla Cerattepe’de madencilik faaliyetlerinin önünün açıldığına değinilen açıklamada, “Cerattepe madenciliğe kurban edilmemeli” denildi. 

Konuyla ilgili konuşan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, “Cerattepe çok kıymetli ve eşsiz doğal varlıklara sahip bir bölge. Bu değerin bilincinde olan Artvinliler 1987’den bu yana yaşam alanlarını korumak ve doğal varlıklara sahip çıkmak amacıyla madencilik faaliyetlerine karşı hukuki çalışmalar yürütüyordu. 30 yıldır devam eden hukuki süreçte bölgede madencilik yapılamayacağına dair verilen kararlara rağmen Danıştay böyle bir karar aldı” dedi.

TEMA Vakfı açıklamasında, “Artvin’de maden ile neleri kaybederiz?” başlığı altında şu maddeler sıralandı: 

“Artvin halkının yaşam alanını, Artvin’in kültür ve geleneklerini, Artvin halkının temiz su hakkını, Hatila Milli Parkı’ndan fazlasını, biyolojik çeşitliliği, bir daha asla geri kazanamayacağımız türleri, dünyanın en büyük el değmemiş, doğal, yaşlı orman ekosistemini, göç eden kuşların konacağı yuvaları.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Başbakanlıkta operasyon: 43 gözaltı 

SONRAKİ HABER

2 yaşındaki çocuk kurşunların hedefi oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...