10 Temmuz 2017 15:46

İran: Bağımsızlık referandumunu görüşmeyiz

İran, Federal Kürdistan Bölgesi Yönetimi’nin bağımsızlık referandumunu konuşma talebini reddetti

Paylaş

Federal Kürdistan Bölgesi Yönetimi’nin 25 Eylül’de gerçekleştirmeyi kararlaştırdığı bağımsızlık referandumunu konuşmak üzere Türkiye ve İran gibi komşu ülkelere heyet göndereceği açıklanmasından sonra, Tahran’da sert yanıt geldi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, bağımsızlık referandumuna ilişkin görüşmelere “kapalı olduklarını” bildirdi.

Tahran’da basın toplantısı düzenleyen Behram Kasımi, söz konusu bağımsızlık referandumuyla ilgili tavırlarının değişmeyeceğini belirterek bu konuda görüşmelere kapalı olduklarını söyledi.

Rudaw’a göre, Irak’ın egemenliği ve toprak bütünlüğünün, ülkesi için çok önemli olduğunu ifade eden Kasımi, “Irak’ın toprak bütünlüğü, o ülkede yaşayan herkesin yararınadır. Bu durumun değişmesi, kriz ve istikrarsızlığa neden olabilir” şeklinde konuştu.

Haberde, “İran İslam Cumhuriyeti ruhani lideri Ali Hamaney, Kürdistan Bölgesi’nde bağımsızlık referandumu düzenlemesine karşı olduklarını açıklamış ve bunun ABD’nin, Irak’ı parçalamaya yönelik bir planı olduğunu savunmuştu” denildi.

Federal Kürdistan Bölgesi Yönetimi, bağımsızlık referandumuna ilişkin temaslarda bulunmak üzere komşu ülkeler ile ABD ve Avrupa ülkelerine heyet gönderileceğini açıklamıştı. (ANKA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP’li Sarıhan, Adalet Bakanı ile görüştü

SONRAKİ HABER

Yıldız Kenter’in ardından

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa