10 Temmuz 2017 12:40

10 Ekim duruşmasında arbede, duruşmaya ara verildi

10 Ekim Katliamı davasının bugün görülen duruşmasında sanıklar yine salonu karıştırdı, duruşmaya ara verildi

Paylaş

10 Ekim Katliamı davasının bugün görülen duruşmasında Sanıklar yine salonu karıştırdı, duruşmaya ara verildi

10 Ekim Katliamı davasının bugün görülen duruşmasında sanık Nihat Özdemir, dinlenirken hakim sanıkların ayağa kalkmasını istedi. Kimi sanıklar ayağa kalkmadı. Bunun üzerine Avukat Özcan Karakoç ve hakim sanıkları ayağa kalkmaları yönünde uyardı. Ancak sanıklardan bazısı yine ayağa kalkmadı. Ayağa kalkmayan sanıklar avukatlara hakaret etmeye başladı. Salondaki izleyiceler duruma tepki gösterdi. Bu esnada havada su şişeleri uçuştu. Tepkiler büyüyünce mahkeme başkanı saat 14.00’e kadar duruşmaya ara verdi. Mahkeme başkanı, sanıklara su şişesi attığı tespit edilen izleyicilerin salona alınmayacağını söyledi.

ALMANYA’DAN GELEN AVUKATA ENGELLEME

10 Ekim Tren Garı katliamının bugün başlayan duruşmasını izlemek için Almanya'dan Ankara’ya gelen Bremerhafen Barosu avukatı Mathias Giese mahkeme salonuna alınmadı. Başsavcının Adalet Bakanlığı’ndan izin almayan yabancı uyruklu izleyicilerin salona alınmayacağı yönündeki talimatı gerekçe gösterildi. 

Gazetemize konuşan Giese, “Mahkemeyi izlemek herkes için bir haktır. Bu hakkı benden şu anda alıyorlar. Bu bir skandaldır. Aklıma şu soru geliyor: Ben dışarıda tutuluyorum, mahkeme heyetinin saklamak istediği birşey mi var?” dedi. Giese, Almanya Büyükelçiliği ile iletişime geçerek duruşmayı izlemesinin sağlanmasını talep edeceğini bildirdi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Almanya’da işçi derneğindan ırkçılığa karşı festival

SONRAKİ HABER

TBMM’de içtüzük mesaisi çarşamba başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...