10 Temmuz 2017 12:37

Almanya’da işçi derneğindan ırkçılığa karşı festival

Stuttgart Dostluk ve Dayanışma Derneği, yükselmekte olan ırkçılığa karşı 'Kültürler Buluşması Festivali' gerçekleştirdi.

Paylaş

Ali ÇARMAN
Stuttgart

Yaz ayları Almanya’da irili ufaklı onlarca festivalin gerçekleştiği aylardır. Bir tarafta banka ve patronların büyük oranda desteğini alanlar, diğer tarafta kendi olanakları ve olağanüstü çabalarıyla festival gerçekleştirenler olur.

Baden-Württemberg eyaletinin başkenti olan Stuttgart ise, 140 milletten insanı ile adeta kültürler bahçesidir. Uzun yıllardır Stuttgart ve çevresinde faaliyet sürdüren Stuttgart Dostluk ve Dayanışma Derneği bu gerçeklik ve ülkede yükselmekte olan ırkçılıktan hareketle, “Şehrimiz renklidir-renkli kalacak” çağrısıyla “Kültürler Buluşması Festivali” gerçekleştirdi.

Bad Cannstatt Meydanı’nda hafta sonu düzenlenen festival müziklerle başladı geç vakitlere kadar devam etti.

AYNI FABRİKADA ÇALIŞAN İŞÇİLERİN BİRLİĞİ...

Dost-Der adına yapılan açılış konuşmasında, işçi ve emekçilerin birliği için gösterilen çabaların çok değerli olduğuna dikkat çekildi. Aynı fabrikada çalışan, aynı semtte oturan, aynı okulda okuyanların sorunlarının da ortak olduğu vurgulandı, “Irkçılığa hayır diyerek güzel bir gelecek için mücadele ediyorsak hep birlikte hareket etmeliyiz. Bizler bütün olanaklarımızı ve çabamızı bu doğrultuda değerlendirmeye çalışıyoruz” denildi.

Yunanistan Halk Dansları topluluğu sahne almadan, topluluk adına birlik ve beraberliğe dikkat çeken kısa bir konuşma yapıldı. Kemençe eşliğinde el ele horona duran topluluk yüzlerce izleyicinin beğenisini kazandı. Ardından, Kültür Dairesi adına Bernd-Marcel Löffler söz aldı. Löffler’in, “Çok renkliliğin olduğu semtimizde bir işçi derneğinin böylesine anlamlı bir etkinlik gerçekleştirmesini değerli buluyoruz” sözleri alkışlarla desteklendi.

İşçilerden oluşan İtalyan Halk Dansları Topluluğu da festivale Akdenizli sıcaklığı ve coşkusunu taşıdı. 

Ressam Şükrü Kılınç’ın açtığı küçük atölye masası çocukların uğrak merkezi olurken, “Türkiye’mizin demokrasiye, özgürlüklere ve barışa ihtiyacı var” diyerek sahne alan Hakan Vreskala festivalin coşkusunu yükseltti. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sanayi üretimi yüzde 1,5 azaldı

SONRAKİ HABER

HDP 4'üncü olağan kongresini gerçekleştiriyor: Halklar kazanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...