HDP, iş cinayetleri için Meclis araştırması istedi

HDP, iş cinayetleri için Meclis araştırması istedi

HDP, iş cinayetlerinin sebeplerinin araştırılması ve engellenmesi amacıyla Meclise araştırma önergesi sundu. 

HDP Grup Başkanvekili ve Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım iş cinayetlerinin sebeplerinin araştırılması ve engellenmesi amacıyla Meclise araştırma önergesi sundu. 

Yıldırım TBMM'ye sunduğu dilekçesinde "Türkiye’de iş kazaları ve işçi cinayetlerinin gelmiş olduğu nokta insan onurunu zedeleyecek boyutlara ulaşmıştır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği alanında yaşanan ihmallerin ve bu konuda atılması gereken adımların bir an önce gerçekleştirilmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci İç Tüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ve teklif ederiz" dedi. 

'İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ ALANINDAKİ SORUNLARI DERİNLEŞİYOR'

Yıldırım araştırma önergesinin gerekçesine "Ülkemizde işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında yaşananlar çalışanlar için bir kabus olmaya devam etmektedir" derken, Türkiye’de 2000’li yıllardan itibaren önce özelleştirmelerle, daha sonra taşeron ve güvencesiz çalışma biçimleriyle, bugünlerde ise kiralık işçi modelleri ile kendini gösteren kapitalist birikim rejiminin, işçi sağlığı ve iş güvenliği alanındaki sorunları derinleştirdiğini belirtti. 
 
Yıldırım'ın önergesinde "İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda yapılması gerekenlerin tespiti ve işçi cinayetlerinin engellenmesi amacıyla TBMM’nin üzerine düşen rolünü üstlenmesi gerektiğini düşünmekteyiz" denildi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

  1. Mustafa Kemal 4 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Santiyelerde, yol insaatlarinda, yollarda vs. Pkk teroristleri tarafindan oldurulen veya sakat birakilan isci ve emekcilerimiz icin de bir onerge verip terorist katliamlari kinadiklari gun, bu onergeyi hazirlayanlar insanlik onurunu dikkate alarak halka hizmet ediyorlarmis deriz. Gerisi bos laf...

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.