10 Temmuz 2017 12:00

Üçüncü nükleer santral geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan üçüncü nükleer santral için çalışmaların başladığını söyledi.

Paylaş

İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen 22. Dünya Petrol Kongresi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile Azerbaycan, Sırbistan, Arnavutluk ve Bulgaristan devlet başkanları katılıyor. Kongrede 30'u aşkın bakan ve ABD Dışışleri Bakanı Rex Tillerson'ın da yer alıyor.

'SİNOP PROJESİNE EN KISA SÜREDE BAŞLAMAK İSTİYORUZ'

Programda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, nükleer enerji konusunda bilgi verdi ve "Nükleer enerji konusunda da yatırımlarımızı hızlandırmaya başladık. Akkuyu ve Sinop Nükleer Güç Santrallerinin devreye girmesiyle enerji ihtiyacımızın en az yüzde 10'luk kısmını buradan karşılayacağız. Rusya ile birlikte yürüttüğümüz Akkuyu Projesi'ni milli sermayemizi de katarak çok daha güçlendirdik. Sinop Projesi'nde de inşaata en kısa sürede başlamak istiyoruz. Son G20 toplantısında Japonya Başbakanı Abe ile de bunu etraflıca görüştük. Hatta üçüncü bir nükleer güç santrali projesiyle ilgili çalışmalarımızı şimdiden başlatmış bulunuyoruz" dedi.

Erdoğan konuşmasında 'terör' vurgusu da yaptı ve şöyle devam etti: "Hiç kimse Türkiye'nin, çevresinde olup bitenler karşısında tepkisiz kalmasını, kendisine yönelik saldırıları karşılıksız bırakmasını beklemesin. Ülkemizin ve milletimizin güvenliği konusunda, sınırlarımız içinde ve dışında ne yapmamız gerekiyorsa, kimseden izin almadan yapmakta kararlıyız. Bunun da bilinmesini istiyorum" (DHA)

NOVAK: AKKUYU’NUN İNŞAATI 2018’DE BAŞLAYACAK

İstanbul’da düzenlenen 22’nci Dünya Petrol Kongresi katılan Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk mevkidaşı Berat Albayrak’la yaptığı görüşme sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Novak, “Şimdi kısıtlı bir lisans var ve çok sayıda lisansa daha ihtiyacımız var. Türkiye şu anda bu lisansları hazırlıyor. Sayın Albayrak, bu yıl, inşaat için nihai izni vereceklerini ifade etti. İnşaatın 2018’de başlayacağını düşünüyorum” dedi.

Novak, “Albayrak’la Türk Akımı’nın Türkiye toprakları üzerindeki çıkış noktası konusunda da nihai onayın alınması gerektiğini de konuştuk. Bu konuda hiçbir fikir ayrılığı yok, gerekli belgelerin yakın zamanda verilmesini bekliyoruz” diye konuştu. 

NOVAK VE ERDOĞAN’IN GÖRÜŞMESİ BEKLENİYOR

Bu arada Rusya Enerji Bakanlığı’ndan bir kaynak, Rus basınına yaptığı açıklamada, Novak’ın bugün kongre kapsamında AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’la görüşmesinin beklendiğini söylendi. 

TEHLİKELİ VE DIŞA BAĞIMLI ENERJİ

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Akkuyu Nükleer Santralı için üretim lisansı verilmesine tepki göstermiş ve alınan kararın ne enerji ihtiyacı ne ulusal çıkarlar ne de ekonomik gerekçelerle kabul edilebilir hiçbir yanı olmadığını belirtmişti.  EMO, Türkiye`nin geleceğinin ipotek altına alan lisansın derhal iptal edilmesini istemiş ve açıklamasında, “Siyasetçilerin kapalı kapılar ardında yürüttükleri pazarlıkların bedeli; tehlikeli ve dışa bağımlı enerjinin pahalıya kullandırılmasıyla yurttaşlarımıza ödettirilecektir” denilmişti. (DİHABER)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

22'nci Dünya Petrol Kongresi nedeniyle bazı yollar kapalı

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa