10 Temmuz 2017 11:26

Nuriye ve Semih için açlık grevi yaptılar

Çanakkale'de Tüm Emekli Sendikası Başkanı Emin Ergun, Gülmen ve Özakça için bir günlük açlık grevi yaptı.İsveç'te de destek verildi.

Paylaş

Eren AŞNAZ
Çanakkale

İşlerini geri istedikleri için açlık grevine giren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya Çanakkale’den destek geldi. Bir günlük temsili açlık grevi yapan Tüm Emekli Sendikası Başkanı Emin Ergun; “Neredeyse ölüm orucuna girilmiş olan eylemler için, bunlara dur diyebilmek için. Özellikle Nuriye ve Semih’e ses olabilmek için. Ben de bir günlük sembolik bir açlık grevi yapmaya karar verdim” dedi. 

15 Temmuz sonrası çıkartılan KHK ile işlerinde ola Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya açlık grevlerinin 122’inci gününde Çanakkale’den destek geldi. Tüm Emekli Sen Başkanı Emin Egun, Gülmen ve Özakça için bir günlük temsili açlık grevi başlattı. Gerçekleştirdiği eylemi KHK’lar ile işten atılan yüz binlerce memur ve haksız yere tutuklananlar için yaptığını söyleyen Ergun, eylemin bir gün sonrada Şerife Egun ve Cumhur Kaya ile devam edeceğini söyledi. Ergun, neredeyse ölüm orucuna giren eylemlere dur diyebilmek için gerçekleştirdiğini belirterek; “Geçtiğimiz 15 Temmuz’dan bu yana ülkemizde yüz binlerce kişi işinden aşından oldu. Bir o kadar kişi de cezaevlerinde mahpus durumda. Bu, ülkemiz açısında hiç de sevindirici bir durum değil. Kitleler gittikçe karamsarlığa bürünüyor. Bu, KHK’lar ile işten atılanlar, açlık grevine girenler için. Neredeyse ölüm orucuna girilmiş olan eylemler için, bunlara dur diyebilmek için. Özellikle Nuriye ve Semih’e ses olabilmek için bende bir günlük sembolik bir açlık grevi yapmaya karar verdim. Şehrimizde bunu nöbetleşe bir şekilde, kitlesel hale getirebilirsek, belki sesimizi daha çok duyurabileceğiz. Benim eylemin bundan ibaret” dedi.  

‘UMUT IŞIĞI OLABİLMEK İÇİN DEVAM EDECEĞİZ’

Temsili açlık grevlerinin daha çok kişiye umut ışığı olabilmesi için devam ettirileceğini ifade eden Ergun; “Ben bir günlük yapacağım. Yarın ise Şerife Egun ve Cumhur Kaya açlık grevini devam ettirecekler. Bunu daha ileride daha çok kişiye uzatıp, daha çok ses duyurabilmek, bir nebzede olsa umut ışığını yakabilmek istiyoruz” dedi.


İSVEÇ’TE GÜLMEN VE ÖZAKÇA’YA DESTEK İÇİN AÇLIK GREVİ

Kanun Hükmündeki Kararnamelerle son verildikleri işlerine dönmek için 123 gündür açlık grevini sürdüren eğitmenler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek için İsveç’in başketi Stockholm’de dün, yaklaşık 30 kişi bir günlük açlık grevi yaptı.

Açlık grevcileri, Gülmen ve Özakça başta olmak üzere tüm insan hakları savunucularının serbest bırakılmasını ve tüm akademisyenlerin görevlerine iade edilmesini talep ettiler. 1980 askeri darbesinden sonra İsveç’e gelerek iltica eden Sedat Özgüven, cuma günü 1 günlük açlık grevi yapmış ve sosyal medya hesabından İsveç’te yaşayan insan hakları savunucularına Gülmen ve Özakça’nın mücadelelerine destek vermeleri çağrısında bulunmuştu. (Stockholm/EVRENSEL)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Stockholm'de protestolu metro açılışı

SONRAKİ HABER

Şili Devlet Başkanı Pinera, polisin halka sert müdahale ettiğini itiraf etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa