10 Temmuz 2017 11:22

Demirtaş'tan Erdoğan'a açık çağrı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş kendisine 'terörist' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tutuklu bulunduğu cezaevinden cevap yazdı.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "terörist" ifadesine yanıt veren Selahattin Demirtaş, "Yargı adı altında yürütülen sürecin yargı ile alakası olmadığını, kararın bizzat tarafından verildiğinin ispat külfetinden kurtardın bizi” dedi.

Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutulan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, G-20 Zirvesi için gittiği Almanya'da kendisine "terörist" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için açıklama yaptı.

Demirtaş'ın açıklaması şöyle:

"AKP Genel Başkanı’na AÇIK ÇAĞRI

Öncelikle, şahsımda milyonların iradesine yaptığın hakareti aynen iade ederim. Fakat başka bir açıdan da bu itirafın nedeniyle 'teşekkür etmek' istiyorum.

Bizimle ilgili yargı adı altında yürütülen sürecin yargı ile alakası olmadığını, kararın bizzat tarafından verildiğinin ispat külfetinden kurtardın bizi.

Açık çağrı yapıyorum: 8 aydır emrindeki savcıların ve bazı hakimlerin 6-8 Ekim Kobani olayları için halkı sokağı yakıp yıkmaya çağırdığıma dair tek bir delil bulamadılar. Elinde böyle bir delil varsa, çaresizlik içinde aleyhime delil arayan savcılarına teslim etmeni istiyorum.

Benim terörist olduğumu ve 54 kişiyi öldürttüğümü daha mahkemem başlamadan hüküm şeklinde ilan ederek, bundan sonraki bütün yargılamaları anlamsız ve gereksiz kıldığın için sana 'şükranlarımı' sunuyorum. Er veya geç hakimlerinin karşısına çıkacağım. Orada kimin terörist kimin katil olduğu kamuoyu nezdinde netleşmiş olacaktır. Ondan önce Hakk'ın nezdinde zaten her şey biliniyordur.

Bu arada Kobani olaylarında katledilen 54 yurttaşımızın 44'ü HDP'lidir. Kobani olaylarında insanlarımız sokakta katledilirken; Cizre'de, Sur'da şehirler yıkılırken, siviller katledilirken, 15 Temmuz'da darbeye kalkışanlar vali, komutan, emniyet müdürü, savcı, hakim olarak görevdeydiler. 

Bu kişilerin 15 Temmuz darbe girişiminin içinde olduklarını ve yüzlerce sivil yurttaşı acımasızca katlettiklerini görüyor olmana rağmen, 6-8 Ekim katliam ve provokasyonlarında payları olup olmadığını soruşturmak yerine, bütün suçu benim üstüme yıkarak siyasi bir rakibinden intikam alma basitliğine düşüyor olman tam bir gaflettir. 

Ülkede yaşanan her olayın birinci derecede siyasi sorumlusu, 15 yıldır ülkeyi yönetiyor olduğun için öncelikle sensin. Bunu unutturmaya çalışma gayretlerin gözümüzden kaçmıyor. 

Dört duvar arasında olmama rağmen; panik halinde bana haksızca saldırıyor olman mertlikten uzak bir tutumdur. Bilmeni isterim ki; Allah'tan başka kimseden korkum yoktur. Ne senden ne de emrindeki zulüm uygulayıcılarından merhamet dilenmek gibi bir ucuzluğa düşmeyeceğim. Ömrümün geri kalanını hapiste geçireceğimi bilsem de onursuzluğu ve teslimiyeti asla kabul etmeyeceğim. 

HDP ve HDP'nin bütün dostlarıyla birlikte içerde ve dışarda faşizme karşı direneceğiz ve tarihsel olarak emin ol ki, biz kazanacağız. 

F Tipi bir hücrede olsam da vicdanım rahat, korkusuz ve mutlu olduğumu bilmeni isterim. Bu yüzden benim için 'endişelenme lütfen'."

‘MİLYONLAR SEÇTİ, ‘TERÖRİST’ DEDİRTMEYİZ’

Almanya'nın Hamburg kentinde gerçekleşen G20 Zirvesi’nin ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerine HDP’nin kalelerinden Diyarbakır’da da öfke var. 

Fırat Avcı isimli yurttaş, Demirtaş’ın iyi bir siyasetçi olduğunu vurgulayarak, “Bir siyasetçi için çirkin laflar bunlar. Kobanê döneminde Demirtaş sokağa çağrı yapmasa da insanlar zaten sokağa çıkacaktı. Halk kendisi çıktı. Demirtaş önemli ve iyi bir lider. Bahçeli ve Erdoğan’dan daha iyi bir siyasetçidir. Erdoğan bir dönüp kendisine baksın” dedi.

Tarık Narin ise, 6 milyon oy alan bir insanın terörist olamayacağını vurgulayan Narin, “Bu kadar kişinin genel başkanı olarak tutuklanması bile yanlış bir şeydir. Sadece Selahattin Demirtaş için değil tüm milletvekillerinin tutuklanması yanlıştır. Tutuklanmalarını gerektirecek bir şey yok. Terörist olarak ilan ediyor da, bir gerekçe bulunmuş mu? Keyfi bir muameledir bu. Erdoğan’a çağrım Kürtlere baskı uygulamaktan vazgeçsin. Hepimiz kardeşsek bunu yapmaması gerekiyor” dedi.

‘KÜRDÜ, LAZI ÇERKEZİYLE BÜTÜNLEŞMİŞ BİR SİYASETÇİDİR DEMİRTAŞ’

Erdoğan’ın “terörist” lafının halkta bir karşılığı olmadığını dile getiren Nedim Menteş ise, “Demirtaş demek halk demektir. Halkın içinden gelmiş Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Ermenisiyle halkla bütünleşmiş bir liderdir. Onu terörist olarak görmek çok yanlıştır. Bu insanlara yaklaşımı kendi halkına davranışı örnektir. Biz halklar olarak kesinlikle onu terörist olarak görmüyoruz. Bu ülkenin cumhurbaşkanı halkın seçtiği bir insana terörist muamelesi yapması yanlıştır. 3 yaşındaki çocuk bile bunu bilir” 

şeklinde konuştu. Menteş, “bu durumdan vazgeçilsin” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu söylemini kınayan İbrahim Akın da Demirtaş’ın bir an önce serbest bırakılmasını istedi. Akın, “terörist” söylemine tepkisini şöyle dile getirdi: “Selahattin başkan terörist değil. Terörist Cizre’de çocukları öldürenlerdir. Demirtaş, 6 milyon insanın seçilmişi ve başkanıdır. Cumhurbaşkanı yanlış bir açıklama yapmış. Bunu kınıyoruz. Terörist diyenleri de yadırgıyoruz, istemiyoruz. Serbest bırakılmasını istiyoruz. 

İnsan öldürmemiş, hiçbir şey yapmamış. Tutuklanacak biri varsa insanları öldürenler tutuklansın. İnsan olan herkes serbest bırakılmasını ister.” Erdoğan’ın sözlerinin “saygısızlık” olduğunu dile getiren Rojda Bay, “Teröristin kimlere denildiğini çok iyi biliyoruz. Demirtaş’a terörist denmesi de büyük bir saygısızlıktır. Onun düşüncelerini gerçekten bildiğini düşünmüyorum. Ya da biliyor görmezden geliyor, işine gelmiyor. Selahattin Demirtaş sadece düşüncelerini savunuyor. Tutuklanması çok büyük bir yanlış ve büyük bir kayıptır. Ülkeye barış getirebilecek bir insandır. Düşünceleri, hayata bakış açısıyla mükemmel bir lider olduğunu düşünüyorum. Onun dışarıda olması herkes için iyidir” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Varto'da sokağa çıkma yasağı

SONRAKİ HABER

Stockholm'de protestolu metro açılışı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...