13 Temmuz 2012 20:03

Çağlayan’ın istediği oldu

EKONOMİ Bakanı Zafer Çağlayan, yabancı sermayenin Türkiye ‘performans’ını değerlendirdi. Çağlayan, daha önce yaptığı açıklamalarda da, Türkiye’de ücretlerin düşük olduğunu belirterek yabancı sermayeye çağrı yapmıştı.Yabancı sermaye yatırım rakamlarını değerlendirerek Çağlayan, &ldquo

Çağlayan’ın istediği oldu
Paylaş
Gökhan Çetin / Görkem Kınacı

EKONOMİ Bakanı Zafer Çağlayan, yabancı sermayenin Türkiye ‘performans’ını değerlendirdi. Çağlayan, daha önce yaptığı açıklamalarda da, Türkiye’de ücretlerin düşük olduğunu belirterek yabancı sermayeye çağrı yapmıştı.
Yabancı sermaye yatırım rakamlarını değerlendirerek Çağlayan, “Türkiye uluslararası doğrudan yatırımcılar için de güvenli bir liman, önemli bir yatırım üssü olmaya devam etmektedir.” dedi.
Uluslararası yatırımcıların düşük ücret ve uzun çalışma süreleri nedeniyle Türkiye’ye yatırım yapması için defalarca çağrı yapan Bakan Çağlayan, Mayıs 2012’de 1 milyar 430 milyon dolar olan uluslararası doğrudan yatırım girişinin önemli bir ‘başarı’ olduğunu söyledi.
2012’nin ilk 5 ayında ise doğrudan yatırım girişi toplam 6.5 milyar dolara ulaştı.
Çağlayan ayrıca şunları ifade etti: “Ekonomik sorunlarla boğuşan AB ülkeleri yatırımcıları için Türkiye cazibesini devam ettirmektedir. 2012 yılı ocak-mayıs döneminde gerçekleşen uluslararası doğrudan yatırım girişlerinin yüzde 78.6’sı AB ülkeleri kaynaklı. Ocak-mayıs döneminde İngiltere kaynaklı uluslararası doğrudan yatırım girişi 1.9 milyar dolar, Avusturya kaynaklı uluslararası doğrudan yatırım girişi 1.2 milyar dolar ve Hollanda kaynaklı uluslararası doğrudan yatırımı girişi 495 milyon dolardır.”
Çağlayan yeni teşvik sisteminin bu rakamları daha da arttıracağını belirterek, “Türkiye’nin yatırımcılara sağladığı olanakların yanı sıra yeni teşvik sistemimiz sayesinde 2012 yılında uluslararası doğrudan yatırım girişi daha da artacağına ve 2011 yılında gerçekleşen 15.9 milyar doları aşacağına inanıyorum.” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hyundai ve Kia işçileri grevde

SONRAKİ HABER

Linyit için acil müdahale çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...