09 Temmuz 2017 23:22

ABD'nin yanlışlıkla SDG'yi vurduğu haberi yalanlandı

Sputnik haber ajansı, ABD'nin Rakka'da yanlışlıkla SDG'yi vurduğunu ve 30 kişinin öldüğünü duyurdu. ANF'ye konuşan SDG yetkilisi ise haberi yalanladı.

Paylaş

Suptnik haber ajansı, ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının Suriye'nin Rakka kentinde, YPG'nin de içerisinde yer aldığı Suriye Demokratik Güçleri (SDG) mevzilerini bombaladığını ve bombardımanda SDG mensubu 30 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Konuya ilişkin ANF'ye bilgi veren Suriye Demokratik Güçleri Rakka Operasyonu Sözcüsü Cihan Şêx Ehmed, bu haberin doğru olmadığını söyledi.

Sputnik'te yer alan habere göre YPG'nin de içerisinde yer aldığı Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kaynakları, ABD'nin Suriye'nin kuzeyindeki Rakka kentinde SDG mevzilerini 'yanlışlıkla' bombaladığını bildirdi. Sputnik'e konuşan bir SDG yetkilisi, koalisyonun 'yanlışlıkla Rakka kalesinde bombardıman yaptığını' ifade etti. Yetkili şu ifadeleri kullandı:

"Hava saldırısı dün gerçekleşti. Koalisyon güçlerine bağlı uçaklar Rakka surları bölgesinde IŞİD ile savaşan SDG'ye bağlı Nehva Kuvvetlerini bombaladı. Bombalama sonucu 30 savaşçı hayatını kaybetti, 15 savaşçı ise ağır yaralandı. Yaşamını yitiren savaşçıların hepsi Arap savaşçılardır."

ABD öncülüğündeki koalisyonun 'yanlışlıkla' 3 hava saldırısı gerçekleştirdiğini söyleyen yetkili, "Koalisyon güçleri Nehva kuuvetlerine bağlı savaşçıların Rakka'nın Surları bölgesine girdiğini bilmiyordu, o bölgede sadece IŞİD'in bulunduğu bilgisine sahipti ve hava saldırısı yanlışlıkla gerçekleşmiş oldu" dedi.

ANF'YE KONUŞAN YETKİLİ HABERİ YALANLADI

Konuya ilişkin ANF'ye bilgi veren Suriye Demokratik Güçleri Rakka operasyonu sözcüsü Cihan Şêx Ehmed, bu haberin doğru olmadığını söyledi.

Ehmed, ''Bu haber tümüyle yalandır, gerçeklerle ilgisi yoktur. Rakka'da şiddetli bir çatışma yürütüyoruz ve Rakka'yı özgürleştireceğiz. Türkiye devleti bu tür gerçek dışı haberleri yayarak operasyonumuza gölge düşürmek istiyor. Biz bu tür haberlere bakmıyoruz, halkımıza şu mesajı veriyoruz; Rakka'yı bedeli ne olursa olsun mutlaka özgürleştireceğiz ve IŞİD barbarlarından temizleyeceğiz" dedi.

Koalisyon uçakları daha önce de Rakka kuzeyinde Suriye Demokratik Güçleri mevzilerini 'yanlışlıkla' bombalamış, olayda 18 kişi yaşamını yitirmişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Köln’de CSD Geçidi’ne on binlerce LGBTİ katıldı

SONRAKİ HABER

Yarkadaş: İbrahim Eren'in ataması hukuksuzdur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...