09 Temmuz 2017 20:03

‘Hamile kadının gözaltında olması işkencedir’

Gözaltında olan 9 aylık hamile Zara Koç hareket etmekte zorlandığı ifade edildi. İnsan hakları örgütleri tepkili.

Paylaş

İzmir ve Mardin’de 3 Temmuz’da yapılan ev baskınlarında aralarında 9 aylık hamile ve kalp hastası Zara Koç'un da bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı. 8 Temmuz tarihinde 9 aylık hamile olan Zara Koç’un emniyetteki ifade işlemlerine katılan avukat Nezahat Paşa, ifade esnasında Koç’un oturup kalkmakta, sancılarının tuttuğunu ve vücudunun gerildiğini söyledi.

KOÇ’UN EVİNE 2’NCİ BASKIN

Öte yandan dün Koç’un Torbalı’daki evine özel harekat polislerinin yeniden baskın düzenlediğini aktaran yakınları, “Evi tekrardan aradılar. Evde bulunan bir miktar paraya, bir telefon, saate delil diye el koydular. Aynı zamanda polisler bize ‘eğer birine haber verip ya da bir şey derseniz sizi burada döveriz’ diyerek bizlere tehditte bulundular. Sürekli bağırdılar” diye iddia etti.

Gözaltında tutulanların ise ne zaman savcılığa sevk edileceği belli değil.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Yönetim Kurulu üyesi Coşkun Üsterci, 9 aylık hamile bir kadının bu kadar uzun süre gözaltında kalmasının işkence olduğunu söyledi. Yaşananların kabul edilemez olduğunu ifade eden Üsterci, “Başta yaşam hakkı olmak bütün temel haklar ihlal ediliyor. Bu örnekte bunu görüyoruz. Bu kadar uzun gözaltı süresi işkenceye ortam hazırlayan bir uygulamadır. Aslında kaldırılması gereken OHAL’in kendisidir. Hamile bir kadın nereye kaçar? Nereye gider? Bunu düşünmek gerekir. Hamile bir annenin bu kadar uzun bir süre gözaltında tutulması bir sorun. Kadının doğum yapması durumunda sağlıklı bir ortamda doğumun gerçekleşmesi gerekir, bunun içinde hijyenik bir ortama ihtiyaç var” dedi. (İzmir/DİHABER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yüksel Caddesinde ikinci saldırı: 2 gözaltı

SONRAKİ HABER

KESK’in yeni yönetimi belirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...