09 Temmuz 2017 16:33

OHAL’de gazetecilere baskı artarak sürüyor!

Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24) “Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler” raporunun 86’ncısını yayınladı. 

Paylaş

Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24) “Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler” raporunun 86’ncısını yayınladı. 

Temmuz ayındaki gelişmelerin derlendiği rapordan öne çıkanlar şöyle: 

* Aralarında gazeteci Murat Aksoy ve eski şarkıcı ve kapatılan Meydan gazetesi köşe yazarı Atilla Taş’ın da bulunduğu çoğunluğu gazeteci 29 kişinin “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla yargılandıkları davanın üçüncü duruşması 6 Temmuz günü İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada söz alan sanıklar ve avukatları “terör örgütü üyeliği” suçlamasını reddederek tahliyelerini talep ettiler. Tutuklu sanık Davut Aydın, Skolyoz hastası olduğunu, hastalığından kaynaklı kilo kaybı nedeniyle 44 kiloya düştüğünü ve solunum problemleri yaşadığını anlatarak sağlık durumunun tutukluluğa elverişli olup olmadığı konusunda adlî tıp raporu talep etti. Duruşma sonunda ara kararını açıklayan mahkeme heyeti dava kapsamında tutuklu bulunan 13 sanığın ve avukatlarının tahliye taleplerini reddetti ve davayı 24 Ekim’e erteledi. Davanın üçüncü duruşmasında ayrıca, mahkeme heyetinin de üçüncü kez değiştiği görüldü. 

AİHM’DEN YÜCEL KARARI

* AİHM Deniz Yücel’in başvurusu için Türkiye’den savunma istedi

 Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Şubat ayından beri tutuklu bulunan Alman Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel’in başvurusu hakkında Türkiye’den savunma istedi. Yücel’in avukatı Veysel Ok’a AİHM tarafından gönderilen tebligatta Türk hükümetine savunmasını sunması için 24 Ekim’e kadar süre verildiği bildirildi. Tebligatta Alman hükümetinin de isterse mahkemeye görüşünü sunabileceği belirtildi.

6 GAZETECİ EKİMDE HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

* Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın hacklenen e-mail hesabından elde edilen e-mailleri haberleştiren üçü tutuklu altı gazeteci hakkında hazırlanan iddianame İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Hukukçu Yaman Akdeniz Twitter hesabından yaptığı açıklamada davanın ilk duruşmasının 24 Ekim 2017 tarihinde görüleceğini söyledi. Akdeniz, mahkemenin iddianameyi kabul ederken dava kapsamında tutuklu bulunan gazeteciler Diken eski editörü Tunca Öğreten, BirGün gazetesi çalışanı Mahir Kanaat ve DİHA haber müdürü Ömer Çelik’in tutukluluklarının devamına karar verdiğini de belirtti.

Dava kapsamında ETHA Yazı İşleri Müdürü Derya Okatan, DİHA muhabiri Metin Yoksu ve Yolculuk gazetesi İmtiyaz Sahibi Eray Sargın tutuksuz olarak yargılanıyor. İddianamede altı gazeteciye “Bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme” suçlamasına ek olarak terör suçlamaları yöneltiliyor.

 KÜRT YAZAR VE GAZETECİLERE GÖZALTI

* Kanun hükmünde kararname ile kapatılan Kürt Yazarlar Derneği ve Kürt PEN üyesi Kürtçe dil eğitmeni ve yazar Hasip Yanlıç 4 Temmuz günü evine yapılan baskında gözaltına alındı.

Yanlıç’ın evinde yapılan aramada Hasan Cemal’in Delila adlı kitabına da el konulduğu belirtildi. Avukatı Yanlıç’ın “örgüt propagandası” iddiasıyla gözaltına alındığını ve dosyasına gizlilik kararı getirildiğini söyledi.

* Rudaw TV ve K24 çalışanları gözaltına alındı. Ankara’da Rudaw TV çalışanı Ayhan Çetin ve K24 çalışanı Mehmet Türe, 6 Temmuz günü Terörle Mücadele Şubesi’nden polisler tarafından gözaltına alındı. Çetin ve Türe’nin TEM’e götürüldükleri, gazetecilerin hangi gerekçeyle gözaltına alındıkları hakkında bilgi verilmedi.

* Özgürlükçü Demokrasi gazetesi çalışanları Leyla Yıldız ile Murat Karakaş 4 Temmuz günü Adana’da gözaltına alındı. Yıldız ve Karakaş ertesi gün “adlî kontrol” şartıyla serbest bırakıldı. Yıldız ve Karakaş Adana’nın Ceyhan ilçesinde üzerlerinde dergi bulundurdukları gerekçesiyle gözaltına alınmışlardı. 

BASINA BASKI GUINNESS REKORLAR KİTABINA GİRER Mİ?

* 49 kez kapatılan sendika.org, Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurdu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 4 Temmuz 2017 tarihli kararıyla 49. kez kapatılan Sendika.Org, “en çok erişim engeline maruz kalan ve bu sansür uygulamasını en çok aşan site” olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurdu. Daha önce 48 kez erişime engellenerek bu alandaki rekorun ilk sahibi olan DİHA da ajansın bir bütün olarak kapatılmasının ardından yayın hayatına son verdi. 49. erişim engeliyle birlikte en çok erişim engeline maruz kalan site olan Sendika.Org yayınını Sendika50.Org adresi üzerinden sürdürmeye başladı. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erzincan'da patlayıcı tuzağı: 3 asker yaralı

SONRAKİ HABER

Genel İş üyesi İZENERJİ işçileri ve sendikacılara beraat

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa