09 Temmuz 2017 13:39

Kayyım çevreyi kirletiyor diyerek ağaçları kestirdi

Cizre Belediyesi’ne atanan kayyım Ahmet Adanur, ilçedeki tek yeşil alanı çevre düzenlemesi iddiasıyla yıkıyor.

Paylaş

Şırnak’ın Cizre ilçesinde şehrin tek yeşil alanı olan Dicle Nehri kenarında bulanan şehir parkında ağaç kıyımı yaşanıyor. Cizre Belediyesine kayyım olarak atanan Kaymakam Ahmet Adanur çevre düzenlemesi adı altında ağaç kıyımı yapıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yapılan iş birliğiyle 55 dönümlük arazi üzerinde bulunan parkta yapılacak yenilemede düzensiz ağaç ve bitkilerin kaldırılacağı açıklandı.

YENİLEME ADI ALTINDA AĞAÇLARI KESİYORLAR

Dicle Nehri kenarında bulunan 55 dönümlük parkta yapılan çalışmalarda Cizre Belediyesi Kayyımı Ahmet Adanur’un talimatıyla park içerisinde bulunan ve parktaki ağaçların büyük kısmını oluşturan başta dut ağaçları olmak üzere birçok ağaç kesildi. Parkta çalışan esnafların iddialarına göre kayyım Adanur dut ağaçlarının çevreyi kirlettiği ve kötü görüntü oluşturduğu için kesilmesi talimatını verdi.

Belediyenin internet sitesinde parkın yenilenmesiyle ilgili yapılan haberde yer alan “Cizre Belediyemizle kardeş olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Cizre Belediyemizin ortak çalışmasıyla Yafes Mahallesi’ndeki bozulmuş ve park görünümünden uzaklaşan 55 dönümlük parkta tamamen yenileme çalışması başlatıldı. İlk olarak eski yapılar kaldırıldı, düzensiz ağaçlar ve bitkiler kaldırılıp yeni bir düzene sokulacak, yollar düzenlenecek, peyzaj değeri yüksek ağaçlar dikilecektir” açıklamasıyla esnafın iddialarını doğruladı.

Dicle kenarında yer alan park yurttaşların özellikle yazın sıcaklığın 50 derecenin üzerine çıktığı ilçede tek sosyal alanı idi. Yapılanan yenileme çalışmalarından dolayı sıcak havalarda Cizrelilerin gidebileceği tek sosyal alanı da ellerinden alındı. Öte yandan Cizreli kadınların  Yaşam alanı olan ve haftada bir gün sadece kadınlara ayrılan park kadınları  yazın sıcağında evlere hapsetme yolunu izliyor. Kadınların Perşembe günleri gittikleri eğlence ve sosyal aktivitelerde bulunduğu kara çarşaflarından kurtuldukları alanda şimdilerde ise hummalı bir yıkım ve boşaltma çalışmaları yer alıyor.

YÜZLERCE İŞÇİ İŞSİZ KALDI

Park sosyal yaşam olanı olmanın yanı sıra şehrin istihdamına da büyük katkı sağlamaktaydı. İçerisinde bulunan işletmelerin yaklaşık 7 ay açık kaldığı parkta yaklaşık olarak 300 kişi işsiz kaldı. Evrensel’e konuşan işçiler parkta yapılan çalışmalardan dolayı iş yerlerinin aylarca kapalı kalacağını belirterek  yenileme çalışmalarından dolayı bu sezonu kapattıklarını ve yaklaşık 1 yıl işsiz kalacaklarını ifade etti.

HEYKELLERİN AKIBETİ DE AĞAÇLARINKİ İLE AYNI

Şehir merkezinde Dörtyol mevkiinde bulunan Cumhuriyet Parkı da akıllı ulaşım ve kavşak projesi kapsamında tamamen betonlaştırıldı. Parkın içerisinde bulunan onlarca ağaç kaldırılırken alan içerisinde bırakılan birkaç palmiye ağacı ise kaderine terk edilmiş durumda. Öte yandan alan içerisinde yer alan Atatürk heykeli, Orhan Doğan ve Mem û Zîn anıtları ise yerinden kaldırıldı. Belediyenin İnternet sitesinde açıklamalarda bulanan kayyım Adanur projenin trafiği rahatlatacağı konusunda bilgi verilirken yerinden kaldırılan ağaçların akıbeti hakkında bilgi vermemesi ise dikkat çekti. (Cizre/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Suriye’nin güneybatısında ateşkes başladı

SONRAKİ HABER

Hrant Dink Vakfı'nın "Kayseri" konferansı gerekçe gösterilmeden yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa