ITF dayanışma etkinliklerine başladı

ITF dayanışma etkinliklerine başladı

ULUSLARARASI Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) ve beraberindeki bir heyet 12 Temmuz Perşembe günü Londra Büyükelçiliğini ziyaret ederek, işten atılan 305 Türk havayolu çalışanının geri işe alınması ve grev hakkını yasaklayan kararın geri çekilmesini talep etti. Görüşmeye ITF Genel Sekreteri David Cockroft,

ULUSLARARASI Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) ve beraberindeki bir heyet 12 Temmuz Perşembe günü Londra Büyükelçiliğini ziyaret ederek, işten atılan 305 Türk havayolu çalışanının geri işe alınması ve grev hakkını yasaklayan kararın geri çekilmesini talep etti. Görüşmeye ITF Genel Sekreteri David Cockroft, ITF Başkanı ve Avusturalya Denizcilik Sendikası Genel Sekreteri Padraıg Crumlin, ITF Sivil Havacılık Bölümü Yardımcı Genel Sekreteri Sharon James, UNITE Sendikası Örgütlenme biriminden Rhys McCarthy ve Erkan Ersoy katıldı.  Heyetin elçilik yetkilileri ile yaptıkları görüşmelerin ayrıntılarını ITF Genel Sekreteri David Cockroft’tan aldık. David Cockroft, Türk Havayolları çalışanlarına yalnız olmadıkları ve ITF ailesi olarak işe geri dönmeleri için her türlü mücadeleyi yürütmekte kararlı olduklarını ifade etti. Cockroft, “Buradaki elçilik diplomatları ile olumlu bir görüşme gerçekleştirdik. Konunun Türkiye’de kamuoyunun gündeminde olmasından dolayı görüşüme talebimize şaşırmadıklarını da belirttiler. Mesajımızı hükümete ileteceklerini ve çalışma bakanı Çelik’in elinden geleni yapmaya çalıştığını söylediler” diye konuştu.

TAYLAND’DA DAYANIŞMA EYLEMİ

Tayland’da Tayland Havayolları Uluslararası Sendikası üyesi 30 işçi, THY’nin işten çıkardığı işçilerle dayanışma içinde olduklarını göstermek ve sivil havacılık sektörüne getirilen grev yasağı ile ilgili duydukları endişeyi iletmek için, sendikanın Başkanı Çamsri’nin önderliğinde dün Türkiye büyük elçiliğini ziyaret ettiler. Ziyaret sonrasında Türk büyük elçiliğine bir protesto mektubu verdiler. Tayland Havayolları, THY’nin de üyesi olduğu Star Alliance üyesi bir havayolu. Bu dayanışma eylemi Hava-İş’in üye olduğu Uluslar arası Taşımacılık İşçileri Federasyonu’nun (ITF) koordinasyonu altında gerçekleştirildi.

İMZA TOPLUYORLAR

Direnişte olan Billur Tuz işçileri işten atılan Hava-İş üyelerine destek vermek için imza topluyor. İzmir Karşıyaka çarşıda imza kampanyası başlatan Tek Gıda-İş 7 No’lu Şube İşyeri Temsilcileri ve Billur Tuz işçileri, imza masasında sesli propoganda ile sendikal örgütlenme ve grev hakkı önündeki engellerin kaldırılmasını istiyor. Sınıf kardeşleriyle dayanışma içerisinde olduklarını göstermek amaçlı masa açtıklarını belirten Tek Gıda-İş Genel Başkan Danışmanı Gürsel Köse, sadece Hava-İş için değil, aslında tüm işçilere yapılan saldırı ve yasaklara karşı böyle bir girişimde bulunduklarını söyledi. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net