09 Temmuz 2017 11:01

İsveç’ten Adalet Yürüyüşü’ne destek

İsveç’in başkenti Stockholm’de Adalet Yürüyüşü’ne destek için eylem yapıldı.

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Adalet Yürüyüşü’ne bir destek de İsveç’in başkenti Stockholm’den geldi. Stockholm’un Sergel Meydanı’nda yapılan gösteride konuşma yapan CHP İsveç Birliği Başkanı Hakan Güner, AKP hükümetinin ifade ve insan hakları ihlallerini eleştirdi ve herkes için adalet istediklerini söyledi.

Türkiye’de son derece kaygı verici gelişmelerin yaşandığına dikkat çeken Güner, Adalet Yürüyüşü’nün yeni bir mücadele döneminin başlangıcı olacağına inandığını da söyledi.

Ellerinde Adalet yazılı dövizler ve açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın resimlerini taşıyan göstericiler, ‘Hak, hukuk adalet’ ve ‘Semih ve Nuriye’ye özgürlük’ sloganları attı.

Meydanda barış ve özgürlük şarkılarının söylenmesinden sonra katılımcılar, parlamento binasına doğru yürüyüşe geçti.

‘GELECEK İÇİN BİR UMUT OLDU’

Parlamento önünde sona eren eyleme katılanlardan Hatice Gökşen ve Evrim Kayı, Evrensel’e açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin en karanlık dönemlerinden birini yaşadığını, her türlü muhalefetin ortadan kaldırılmaya çalışıldığını söyleyen Gökşen, “Tüm muhalif kesimler bir araya gelerek direnişi güçlendirmelidir. Biz sadece Enis Berberoğlu için değil AKP’nin haklarını gasbettiği herkes için adalet istiyoruz. Tutuklu HDP’li milletvekillerinin serbest bırakılmalarını talep ediyoruz. Ellerinin kelepçelenmesine izin vermeyen Selahattin Demirtaş onurumuzdur” dedi.

Evrim Kayı da, Türkiye’de haksızlığa uğrayan herkese destek vermek için adalet yürüyüşüne katıldığını söyledikten sonra “Adalet Yürüyüşü Gezi direnişinden sonra gelecek için umut veren bir eylemdir. Ben tutuklu HDP milletvekilleri için de adalet istiyorum. Semih Özakça ve Nuriye Gülmen yalnız değildir. AKP’nin eğitim, sağlık, iş ve özgürlük gibi hakları gasbetmesine izin vermemeliyiz” şeklinde konuştu. (DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

G20 Zirvesi: Zenginler için fiyasko, yoksullar için başarı

SONRAKİ HABER

Arzu Çerkezoğlu: Mahkemeler ifade özgürlüğünü güvence altına almalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa