08 Temmuz 2017 17:43

Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevinde hak ihlalleri bitmiyor

Avukat Mehdi Zana Akkaya, Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde 3 kişiye bir kişilik yemek, 17 kişiye sadece 1 damacana su verildiğini söyledi.

Paylaş

Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan müvekkiliyle görüşen Avukat Mehdi Zana Akkaya, 3 kişiye bir kişilik yemek, 17 kişiye de günlük sadece bir damacana su verildiğini söyledi. 

Türkiye cezaevlerinde OHAL ile birlikte artan hak ihlallerine her gün yenileri ekleniyor. Bu cezaevlerine yeni açılan Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi de eklendi. Tarsus’un çıkışında boş arazilerin ortasında yapılan cezaevinde hâlâ eksiklikler giderilmezken, sıcaklık derecesinin 40 dereceyi aştığı ilçede tutuklular susuzluk ile terbiye edilmeye çalışılıyor. Geçtiğimiz günlerde tutuklu müvekkiliyle görüşmek için cezaevine gittiğini belirten Mersin Barosu avukatlarından Mehdi Zana Akkaya, tutuklulara kötü muamele yapıldığını söyledi. 

Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde 92 kadın tutuklunun bulunduğunu belirten Akkaya, “Her bir koğuşta 17 kişi kalıyor ve tutukluların su ihtiyacı karşılanmıyor. Her 17 kişilik koğuşa günde sadece bir damacana su veriliyor.” dedi. Cezaevindeki tutuklulara kötü muamele uygulandığını söyleyen Akkaya, “Tutuklulara sabah 08.00 ile 10.00 saatleri arasında, akşam da 16.00 ile 20.00 saatleri arasında su veriliyor. Her 3 kişiye bir kişilik yemek veriliyor ve tutuklular kantinden ihtiyaçlarını da karşılayamıyor.” dedi.

‘SICAKTAN ÖLDÜRECEKLER’

Sıcakların artması ile beraber tutukluların ciddi anlamda zorluk çektiğini aktaran Akkaya, müvekkilinin kendisine, “Bizi burada sıcaktan öldürecekler” dediğini ve cezaevinde serinlemek için hiçbir şeyin bulunmadığını, suyun verilmemesinden kaynaklı da çok kötü bir durumda olduklarını dile getirdiğini anlattı. 

Cezaevinde bulunan tutuklulara kalem ve kağıt dahi verilmediğini aktaran Akkaya, “Tutuklular bundan kaynaklı şikâyetlerini dahi yazamıyor.” şeklinde konuştu. Akkaya, tüm bu yaşananlara ilişkin tutukluların cezaevi müdürü ile görüşmeye çalıştığını fakat bunun da kabul görmediğini söyledi. (Mersin/DİHABER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Savcı ‘delil sabit’ dedi, mahkeme serbest bıraktı

SONRAKİ HABER

Diyarbakır'da istismar zanlısı tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...