08 Temmuz 2017 17:13

Sofralarınızda Salmonella bakterisi olabilir

Salmonella, ölümcül bir bakteri türü. Adı son günlerde askerlerin gıda zehirlenmesiyle sıkça duyuluyor. Peki bu bakteriden nasıl korunabiliriz?

Paylaş

Son günlerde askerlerin gıda zehirlenmesiyle adı sıkça duyulan Salmonella adlı bakteri, dikkat edilmemesi durumunda günlük hayatı da tehdit eden ölümcül bir bakteri türü. Peki çeşitli yiyeceklerle sofralarımıza kadar gelen bu tehlikeli bakteri türüne karşı kendimizi nasıl koruyabiliriz?

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Güler Delibalta, bu tehlikeli virüse karşı nasıl önlem alınması gerektiğini anlattı:
Gıda zehirlenmelerine yol açan bakteriler arasında ön sıralarda bulunan Salmonella, çeşitli yollarla bulaşabiliyor. Son zamanlarda tehlikeli vakalarla adı duyulmaya başlanan bu bakteri türü insanlara, çiğ gıdalar ve ellerinde salmonella bakterisi bulunan kişilerin hazırladığı gıdaların yenilmesi sonucu bulaşıyor. Çiğ veya iyi pişirilmemiş tavuk, et, yumurta, balık ve pastörize edilmemiş süt salmonella enfeksiyonu için kaynak oluşturuyor. Bundan dolayı temiz su sistemine yönelik alt yapının yetersiz olduğu durumlarda toplu zehirlenmeler görülüyor.

BELİRTİLERİ

Bakteri vücuda girdikten sonra genellikle 6 -48 saat içerisinde hastalık belirtisinin ortaya çıkmaya başladığını ifade eden Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Güler Delibalta, “Karın ağrısı-kramp hissi, bulantı, kusma, ishal, yüksek ateş sık görülen semptomlar. Yapılan muayenede yüksek ateş ile birlikte karın ve göğüs bölgesinde görülen küçük kırmızı döküntüler tifo olarak adlandırılan salmonella enfeksiyonunu ağır formunun göstergesidir. İshalin şiddetine bağlı olarak gelişen sıvı kaybı özellikle çocuklarda önemli bir klinik sorundur” dedi.

NELER YAPILMALI

Usulüne uygun şekilde pişirme veya pastörizasyon ile salmonella bakterisi canlılığını kaybedeceğini belirten Uzm.Dr. Güler Delibalta, salmonella ilişkili gıda zehirlenmelerinin önlenmesi için şunları önerdi;

- Gıdalar uygun şekilde pişirilmeli ve saklanmalı,

- Yiyeceklerin hazırlandığı alanların temizlikleri uygun şekilde yapılmalı,

- El hijyenine dikkat edilmeli,

- Yumurta, süt, kaymak vb. besinler çiğ olarak kullanılmamalı,

- Gıda sektöründe çalışanların periyodik olarak salmonella taşıyıcılığı yönünden taramaları yapılamalı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

ABD’de kedi ve köpeklerin üçte biri obez

SONRAKİ HABER

Emniyet Genel Müdürü değiştirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa