08 Temmuz 2017 16:09

İsrail ve Suudi Arabistan mültecilerden vergi istiyor

İsrail ve Suudi Arabistan mültecilere uyguladıkları vergiler nedeniyle insan hakları savunucuları tarafından bir kez daha “ırkçılıkla” suçlandı.

Paylaş

Yabancı karşıtlığı yüzünden daha önce de eleştirilen Ortadoğu’nun iki zengin ülkesi İsrail ve Suudi Arabistan mültecilere uyguladıkları vergiler nedeniyle insan hakları savunucuları tarafından bir kez daha “ırkçılıkla” suçlandı.

İsrail’de mayıs ayında yürürlüğe giren ve siyasal sığınma için başvuran mültecilerin maaşının yüzde 20’sine el koymayı içeren vergi, insan hakları savunucularının tepkisine neden olurken, ırkçılık tartışmalarını da tekrar gündeme getirdi.

İSRAİL’İN AYRIMCI POLİTAKALARINDAN BİRİ

Mayıs ayında yürürlüğe giren vergi sadece yasadışı yollarla İsrail’e giriş yapan ve geçici vize ile kalan Eritre ve Sudanlı göçmenleri hedef alıyor. Genellikle hizmet sektöründe ya da vasıfsız işlerde çalışan bu göçmenleri çalıştıran patronlar da bu yeni karar ile yüzde 16 oranında vergiye tabi tutuluyor. 

Devlet fonunda toplanan kesintilerin mülteciler İsrail’i terk ettikleri iade edileceği ileri sürüyor. Hükümet bu verginin mültecilerin kendi iyiliği için uygulandığını söylese de savaş ve şiddet nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalan mülteciler uygulamayı İsrail hükümetinin ayrımcı politikalarından biri olarak değerlendiriyor.

Teklit Michael isimli 29 yaşındaki Eritreli mülteci, yeni vergi hakkında “Cesaretimizi kırarak, ülkeyi terk etmemizi istiyorlar” dedi. İsrail Demokrasi Enstitüsü’nde araştırmacı olan Mülteci Hukuku Uzmanı Ruvi Ziegler de, vergiyi “İnsanların burda istenmediğini anlamarından emin olmak için hazırlanmış bir plan” olarak değerlendirdi.

Bazı patronların ise yeni vergi nedeniyle mülteci işçileri işten çıkardığı, bazılarının ise mültecileri kayıt dışı çalıştırmaya başladıklarını belirtildi. 

Yetkililer yeni vergi nedeniyle İsrail’i terk eden göçmenlerin sayısının ancak aylar sonra netlik kazanabileceğini söyledi.

‘ÖNLEMLER YAHUDİLERİ KORUMAYA YÖNELİK’

Yaklaşık 45 bin civardında Afrikalı göçmen, sığınma için İsrail’e başvursa da, çok az sayıda göçmene mülteci statüsü verildi. 

Göçmen ve Mülteciler için Acil Yardım Hattı, 2009 ve 2013 yılları arasında sığınma için başvuruların sadece yüzde 0.15’nin kabul edildiğini tespit etti. 

Uzmanlar ayrıca, şiddet saldırılarını da içeren ayrımcılığın İsrail’de son derece yaygın olduğunu söylüyor. 2015 yılında İsrail hükümeti, ülkeyi terk eden Afrikalı mültecilere 3 bin 500 dolar ödeneceğini duyurmuştu. İsrail Başbakanı Netanyahu ise alınan önlemlerin “Yahudileri ve demokrasiyi korumaya yönelik” olduğunu söylemişti.

SURİYE VE YEMENLİ MÜLTECİLER VERGİDEN MUAF TUTULMALI

Suudi Arabistan ise yabancılar için yeni vergi koydu. Suriye ve Yemenli mültecilerin de bu vergiye dahil edilmesi eleştirilere neden oldu. 

Riyad yönetimi 1 Haziran itibariyle yürürlüğe koyduğu vergi ile Krallıkta yaşayan yabancı uyrukluların her ay devlete 26 dolar ödemesini zorunlu hale getirdi.  

Savaştan kaçıp çok zor şartlarda altında Suudi Arabistan’da yaşamını sürdürmeye çalışan Suriye ve Yemenli mülteciler de vergiden muaf tutulmayacak. 

Riyad yönetiminin kararını eleştiren Euro-Med, yayınladığı bildiride “Savaş yüzünden yerinden edilen ve geçimini sürdürmek için hiçbir kaynağı olmayan insanlar, turizm, eğitim ya da iş için ülkede bulunan yabancılarla aynı kategoriye konulamaz. 

Suudi Arabistan Krallığı  kendileri ve çocukları için güvenlik aramak üzere Krallık’a yeni gelmiş Suriye ve Yemenlilerin, insani ihtiyaçlarını ve yaşam koşullarını dikkate almalıdır. 

Böyle bir uygulamanın içinde yer almaları Krallık’ta yaşamaya devam etmeleri için önemli bir engel teşkil etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği raporuna göre, Suudi Arabistan’da 2016 yılında toplam 500 bin Suriyeli yaşarken, Arab News haber sitesi Yemenli mülteci sayısının 897 bini bulduğunu bildirdi. 
(DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Meteoroloji açıkladı: Sıcaklar daha da artacak

SONRAKİ HABER

Meksika’da hava kirliliği yılda 5 bin can alıyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...