08 Temmuz 2017 12:59

İsveç’te Politikacılar Haftası’da Naziler protesto edildi

İsveç’in Gotland Adası’nda düzenlenen ‘Politikacılar Haftası’nda ırkçı ve Nazi Kuzey Direniş Hareketi düzenlenen bir gösteriyle protesto edildi.

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

1968 yılında Olof Palme’nin tatilini geçirmek için gittiği Gotland Adası’nda bir kamyonun üzerinde konuşma yaparak başlattığı ve bu yıl 49. düzenlenen ‘Politikacılar Haftası’na Kuzey Direniş Hareketi’nin (NMR) katılmasına izin verilmesi tartışma ve tepkilere neden olmuştu.

LGBT, kadın örgütleri, Feminist İnisiyatif ve bazı milletvekilleri “Politikacılar Haftasını’ boykot etmiş, adada yaşayan ve aralarında Gotland Bölge’nin Kültür Şefi Björn Ahlsen’in de bulunduğu 117 kültür emekçisi ortak bir açıklama yaparak Nazilerin etkinliklerinin iptal edilmesini talep etmişti.

BAŞBAKAN VE DIŞİŞLERİ BAKANI DA KATILMADI

Tüm bu tepkilere karşın polisin geri adım atmaması ve Nazilerin etkinliğinin iptal edilmemesi üzerine Başbakan Stefan Löfven ve Dışişleri Bakanı Margot Wallström de Gotland Adası’na gitmeyeceklerini açıklamıştı.

Dün Nazilerin etkinliklerini düzenledikleri çadırın karşısına soykırımda yaşamını yitirenleri anmak ve MNR’yi protesto etmek amacıyla yüzlerce ayakkabı yerleştirildi. Naziler ayakkabıları bir arabaya yükleyerek meydandan uzaklaştırmaya çalışırken polis müdahale etti. 6 Nazi hakkında soruşturma başlattı.

Daha sonra aralarında Kültür ve Demokrasi Bakanı Alice Bah Kuhnke ve Eğitim Bakanı Gustaf Fridolin’in de bulunduğu yüzlerce kişi, Nazileri protesto etmek için bir yürüyüş gerçekleştirdi. Knhnke, medyaya “Naziler burada oldukları için gösteriye katılıyorum. Onlara karşı sürekli mücadele etmek gerekir” açıklamasını yaptı.

Göstericiler,  “Sokaklarımızda ırkçıları istemiyoruz”,” Yaşasın Sevgi” gibi sloganlar atarken kortej MNR’nin çadırının önünden geçerken Naziler de, “Yaşasın Nasyonal Sosyalizm” sloganını attı.

3 NAZİ HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Sığınmacı kamplarını, Göteborg ilinde sol bir grubun lokali bombalama suçlamasıyla yargılanan Kuzey Direniş Hareketi üyesi 3  Nazi 1,5 yıl ile 8,5 yıl arasında hapis cezalarına çarptırıldı.

Mahkeme, Viktor Melin'i bombalama ve silah taşıma suçundan 8,5 yıl, Jimmy Jonasson'u 5 yıl ve 20 yaşındaki Anton Thulin'i bıçak taşımak ve bombalamalara yardımcı olmak suçundan 1,5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Bu yılın şubat ayında tutuklanan Kuzey Direniş Hareketi (NMR) üyesi  3 Nazinin Göteborg İlk Mahkemesi'nde yargılanmaları sırasında, Anton Thulin ve Viktor Melin'in St. Petersburg'da paramiliter bir grubun saflarında askeri eğitim gördükleri açığa çıkmıştı. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tecavüze uğrayan kadına düşük yaptığı için 30 yıl hapis

SONRAKİ HABER

Irak’ta Sadr’ın "grev" çağrısı üzerine 4 kentte tatil ilan edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa