08 Temmuz 2017 12:38

Tecavüze uğrayan kadına düşük yaptığı için 30 yıl hapis

El Salvador’da tecavüze uğrayan ve ardından hamile kalan 19 yaşındaki kadın düşük yaptığı için 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Paylaş

Uluslararası Af Örgütü, El Salvador’da tecavüze uğrayan Evelyn Beatriz Hernandez Cruz isimli genç kadının hamilelikte yaşadığı promlemler nedeniyle çocuğunu düşürdüğünü ve El Salvador’un ‘hamileliği sonlandırmayı suç sayan kanunu nedeniyle ‘ağırlaştırılmış cinayet’ suçundan hüküm giydiğini duyurdu.

Yerel insan hakları grupları, bebeğin doğıumundan birkaç ay önce tecavüze uğrayan Hernandez Cruz'un korktuğu için polise başvurmadığını söyledi. Cruz, ifadesinde şiddetli karın ağrısı çektiğini fakat Nisan 2016'da banyoda bayılana kadar hamile olduğunu bilmediğini belirtti. Hastane yetkililerinin tuvalette fetus bulmaları üzerine  yetkililere bildirilen Cruz tutuklandı.

Yerel medya Cruz’un doğum öncesi yeterli bakım almamaktan hüküm giydiğini duyurdu. Davaya bakan savcı bebeğin bu şartlarda doğması halinde de ölebileceğini öne sürüyor. 

NE OLURSA OLSUN HAMİLELİĞİN SONLANDIRILMASI SUÇ OLARAK SAYILIYOR

El Salvador, her koşulda hamileliğin sonlandırılmasını suç olarak kabul eden beş ülkeden biri. 
1998'de yürürlüğe giren kanuna gore, gebelik tecavüz veya ensest sonucu bile oluşsa ya da annenin sağlığını tehlikeye dahi atsa gebeliğin sonlandırılması suç olarak kabul ediliyor ve gebeliği sonlandıran kadın cinayet ya da ilgili suçlarla yargılanıyor. 

Gebeliği sonlandıran kadın sekiz yıl ve üzeri hapis cezası ile yargılanırken, hakimin “cinayet”  hükmü verdiği davalarda hapis cezası 40 yıla kadar çıkabiliyor. 

El Salvador’da Katolik kilisesinin siyasetçilerin üzerindeki etkisi bir hayli fazla. 

KÜRTAJ KARŞITI YASA KADINLARIN YAŞAMINI TEHLİKEYE ATIYOR

Uluslararası Af Örgütü’nün Amerika direktörü Erika Guevara-Rosas yaptığı açıklamada “ El Salvador’un kürtaj karşıtı yasası sayısız kadın ve ailesinin acı çekmesinden başka hiçbir işe yaramıyor. İnsan haklarını ihlal eden bu yasanın ne bu ülkede ne de dünyanın hiçbir yerinde yeri yoktur” diye konuştu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü ise kürtajı yasaklayan kanunun “kadınların sağlığını ve yaşamını tehlikeye attığını” söyledi.

El Salvador merkezli Kadın Sağlığı ve Yaşamı için İttifak grubu ülkede 2000 ile 2004 yılı arasında en az 147 kadının kürtaj karşıtı yasa nedeniyle yargılandığını tespit etti.

Maria Teresa Rivera isimli kadın, 2011 yılında düşük yaptığı için “ağırlaştırılmış cinayet” suçundan hüküm giymiş ve 40 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Dört buçuk yıl hapiste kalan Rivera 2016 yılında serbest bırakıldı. 

Kadın ve insan hakları grupları kürtajı suç sayan Latin Amerika hükümetlerine kürtaj yasalarını gevşetmesi için baskı yapıyor. 

El Salvador’da bu yılın başında tecavüz ve ensestle meydana gelen hamilelikler ve hamileliğin annenin sağlığı için risk oluşturduğu durumlarda kürtaja izin verilmesine yönelik bir kanun tasarısı getirildi. Fakat,önerilen tasarı hâlâ komitede ve parlamentoya gönderilip gönderilmeyeceğine ilişkin herhangi bir karar bulunmuyor.

BM , EL SALVADOR’A ÇAĞRI YAPTI

Mayıs ayında Birleşmiş Milletler (BM)’ye bağlı bir grup uzman  El Salvador'a "belirli durumlarda hamileliğin sona erdirilmesine" izin vermesi için çağrı yaptı. 

Uzmanlar yayınladıkları demeçte "Gebeliğin sona erdirilmesinin suç olarak nitelenmesi, kadınlar, aileleri ve topluma dayanılmaz bir bedel ödetiyor. Ayrıca, El Salvador'un bu yasası uluslararası insan hakları standartlarına aykırı ve ülkenin uluslararası yükümlülüklerini ihlal ediyor. Kadınların cinsel sağlık ve üreme sağlığına yönelik hizmetlere ve bilgilere erişimi kısıtlıyor" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Al Jazera’dan çeviren Elif Özmen Belek

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Adana'da sıcaklar nedeniyle 400 bin dönümdeki karpuz yandı

SONRAKİ HABER

Yargıtay'ın bozma kararı verdiği Cumhuriyet davası bugün görülecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa