08 Temmuz 2017 11:29

G-20 Zirvesinde Erdoğan ile Putin görüştü

G-20 zirvesinde Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in ikili görüşmesi başladı. Trump da Putin'le görüşmesi için 'şahane' yorumunu yaptı.

Paylaş

G-20 liderler zirvesi kapsamında Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin ile ikili görüşmeye yaptı. 

Rusya Devlet Başkanı Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hamburg'daki ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme yaklaşık bir saat sürdü.

Sputnik’te yer alan habere göre; görüşmenin ardından açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin-Erdoğan görüşmesinde Türk Akımı, Akkuyu ve Suriye'nin ele alındığını belirtti. Peskov, "Bildiğiniz gibi görüşme oldukça yoğun. Türk Akımı'nın hayata geçirilmesi ve Akkuyu yapımıyla ilgili planlar karşılaştırıldı, Suriye'yle ilgili teke tek ayrı bir sohbet oldu" dedi.

PUTİN: BÜYÜK ÖLÇÜDE SİZİN DURUŞUNUZ SAYESİNDE SURİYE'DEKİ DURUMU DEĞİŞTİRMEK MÜMKÜN OLDU

Görüşme öncesi kısa bir açıklama yapan Putin, Erdoğan'a hitaben, "Sayın Cumhurbaşkanı, büyük ölçüde sizin duruşunuz sayesinde, Suriye'deki durumu iyiye doğru değiştirmek mümkün oldu. Bu süre içinde terörist oluşumlara büyük darbe indirildi ve çözüm süreci ciddi biçimde ilerledi" ifadelerini kullandı. Putin ayrıca, "Sizin ve tüm meslektaşlarınızın duruşunu, müzakere sürecindeki tüm partnerlerimizin duruşunu takdir ediyoruz" dedi.

Rusya-Türkiye ilişkilerine ilişkin olarak da "İkili ilişkilerimizin tam kapsamlı gelişimi, ilgimizi çeken bazı sorunların çözümü için son zamanlarda birçok şey yapıldı" diten Putin, görüşme kapsamında, ikili ilişkileri tüm yelpazede ele almayı teklif etti.

ERDOĞAN: HER ŞEYDEN ÖNCE ÇOK FARKLI BİR G20 TOPLANTISI YAŞIYORUZ

Erdoğan ise sözlerine "Her şeyden önce çok farklı bir G20 Zirvesi toplantısı yaşıyoruz" diyerek başladı.

Türkiye-Rusya ilişkilerinin bölgede sağladığı olumlu sonuçlara işaret eden Erdoğan, "Gerçekten inanıyorum ki bölge halkında, dünyaya da örnek teşkil edecek şekilde… Beklentiler yüksek, tabii özellikle aramızdaki bu ilişkilerin ikili ilişkilerle de güçlendirilmiş olması hakikaten her iki ülke halkına da örnek olarak fayda sağlıyor" ifadesini kullandı.

Erdoğan, gerek ekonomik ilişkiler gerek turizm gerek savunma sanayisine yönelik bu gelişmelerin, Türkiye-Rusya ilişkilerini çok daha güçlü bir konuma getireceğine inandığını vurguladı. Erdoğan, "Hepsinden öte tabii Suriye, Irak, bununla ilgili bölgedeki beklentiler çok yüksek. Ben görüşmemizi bu bakımdan da çok önemsiyorum. Şu ana kadar da koyduğunuz iradeye şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum" dedi.

Hamburg Messe Konferans Merkezi'nde gerçekleşen görüşmede, Türk heyetinde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın da yer aldı.

TRUMP: PUTİNLE ŞAHANE BİR GÖRÜŞME YAPTIM

Bu arada ABD Başkanı Trump, G20 Zirvesi için gittiği Hamburg'da Rusya Devlet Başkanı Putin'le yaptığı görüşme için 'şahane' dedi. 

G20 Zirvesi'nin ikinci gününde İngiltere Başbakanı Theresa May'le bir araya gelen ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le dün gerçekleştirdiği 2 saat 20 dakikalık görüşme hakkında kısa bir açıklama yaptı.

Trump, "Dün Vladimir Putin'le şahane bir görüşme yaptım" dedi. (HABER MERKEZİ)

(Fotoğraf: Arşiv)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Pankart asan EMEP’lilerin saldırıya uğraması protesto edildi

SONRAKİ HABER

Ülkü ocakları Adalet Yürüyüşü nedeniyle kapatıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...