BM, Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması'nı kabul etti

BM, Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması'nı kabul etti

Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yapılan oylamayla kabul edildi.

BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve nükleer silah sahibi ABD, İngiltere, Rusya, Fransa ve Çin'in karşı çıktığı anlaşmaya 122 ülke 'evet' oyu verdi. Genel Kurul'da yapılan oylama sonucu alkışlarla karşılanırken, tasarıya yalnızca Hollanda karşı oy verirken, Singapur çekimser kaldı. Oylamaya ABD, Rusya, İngiltere, Çin, Hindistan, Pakistan, Türkiye, İran, İsrail, Fransa, Almanya, Yunanistan, Japonya ile İtalya'nın da bulunduğu 69 ülke katılmadı.

Nükleer silahları yasaklayan tasarının kabul edilmesinin ardından bir açıklama yapan Kosta Rika BM Daimi Temsilcisi Layne Whyte Gomez, "20 yılı aşkın bir süredir çaba harcanan tasarının kabul edilmesini tarihi bir olay" dedi.

Anlaşmada nükleer silahların tüm dünyada kaldırılması hedef olarak gösteriliyor ancak taraflara karşı yaptırım niteliği taşımıyor. Nükleer silah karşıtı ülkeler ve sivil toplum kuruluşları yeni anlaşmayla bu silahların imhası için yasal zorunluluk getirmeyi amaçlıyor. (DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER BMNükleer silah

3 yorum yapılmış

  1. Serkan ceninel 4 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Fransa nantes sehrin de kalan bir ayleye de vamli takim ediliyor nedeni ajan dir diye turk kiye ye calisiyorlar di ye ayle neyapacagini sasirmis cunku bunlari takip eden ler beli pyd ppk feto bir de fransiz bolisleri isbirliyile takip ediyorlar cunku nantes te turk olmadigi icin takip ediliyorlar nedeni turk olduklari icin neden bu nantes re yasayan millet turk pasoportlu olduk lari icin turk gibi gozukuyorlar buradaki milet turk dusmanligi yapiyorlar dernek leri sayesinde bir rasturot larla isbirligi icin de kurulmus orgutlen me burayagelen turk olduk larini orendik lari vakit hemen yollara dusuyotlar kadin ve kizlar da bu orgutle isbirligi icin de ve de buradaki buruton kokenli fransiz larla isbirligi icin de calisiyorlar yonlendiren de beli bun lari simdide turk vatandan daslara sunlari uyguluyorla buradan gitsin diye para yardim larini durduruyorlar sonrada bankalara engel koyup baralarini vermesin diye de bilgi veriyorlar en sonun dada telefonlarina takip edim her turlu gittik lere yerlere takip ediliyorlar amaclari beli neden yaptik lari belli yorum sizekalmis burada daki kisiler dikkat edilmelidir bubolgeden gelen insanlara takip alin malidir illaki bosuna gelmiyorlar dir

  2. Serkan ceninel 4 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Sadice musluman ulkelerde ve muslumanlari seven ulkeler de nukler istemiyorlar gelelim kendilerine hayatta nukler sillah larini birak mazlar birak misgibi yaparlar son rada musluman ulkelerdeki nuk ler silahlar nezaman imha oldu en sonun dada saldirmaya karar verirler bu da kesinlik le dogrudur amerikaya fransaya ingiltereye guvennilmez buda kesin dir yilan millet

  3. Mehmet Emin Soyoral 4 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Savaş sırasında kim yasakları dinler ki?

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.