08 Temmuz 2017 04:50

Diyarbakır’da berber dükkanında Adalet Yürüyüşü söyleşisi

Diyarbakır’da bir berber dükkanında yurttaşların Adalet Yürüyüşü hakkındaki düşüncelerini aldık.

Paylaş

Serpil BERK
Fırat TOPAL
Diyarbakır

Diyarbakır’ın sıcağı herkesin malumu. Hatta öyle ki, çoğu zaman hava durumlarında gösterilen rakamların doğru olmadığını biliriz ve üzerine 5-6 derece daha ekleriz. Yine böyle kavurucu bir sıcak gününde Diyarbakır’da yurttaşların düşüncelerini almaya çalışıyoruz. Sokakta sıcaktan kaynaklı az insan var. Kendimizi kapalı yerlere atıyoruz. Soluğu Sur’un ara sokaklarında 35 yıldır berber olan Ramazan Ceylan’ın dükkanında alıyoruz. Küçük dükkanı oldukça serin. Bu serin dükkan da memleketin en sıcak gündemine ilişkin söyleştik. 

Ülke gündemi de malum havalar gibi sıcak seyrederken biz de konuya girip Adalet Yürüyüşü’yle başlıyoruz söyleşmeye... 

Konu ‘Adalet Yürüyüşü’ olunca berberde bulunan diğer müşteriler de sohbetimize dahil oluyor. Dükkana ilk geldiğimizde açık olan çizgi film kanalı haber saati geldiğinde değiştirilip haber açılıyor hemen, ülke gündemi de memleket gibi sıcak ne de olsa... 

‘HDP’NİN KATILMASI ÖNEMLİ’

Ceylan Adalet Yürüyüşü ile ilgili görüşlerini aktarıyor. Verdiği cevaplardan ilk günden itibaren takip ettiğini anlıyoruz. HDP milletvekillerinin bu yürüyüşe katılmasına ilişkin konuşan Ceylan, “HDP’nin katılması önemli ve baktığımız zaman farklı çevreler de destek veriyor. CHP tek başına yürümüyor artık”diyor. Adalet Yürüyüşü ilk başladığı günlerde de Diyarbakır’da yaptığımız sohbetlerde bir çok kişinin CHP’nin yürüyüşü sonuna kadar götüremeyip vazgeçeceği konusunda fikirlere sahip olduğuna tanıklık etmiştik. Ramazan Ceylan da onlardan biri... “Ne yalan söyleyeyim bir iki gün yürür bırakırlar dedim, ama yirmi günden fazla oldu yürüyorlar. Birkaç gün sonra bitecek yürüyüş” diyen Ceylan yanıldığını söylüyor. Ceylan, HDP milletvekillerinin katılımın ardından bazı kesimlerin ‘terörist’ söylemlerini de eleştiriyor ve şunları söylüyor: “HDP katıldı diye teröristler deniliyor, bu bence çok yanlış. Sonuçta HDP milyonlarca oy almış mecliste yer alan yasal bir parti. Böyle diyerek oy veren milyonlara da terörist denmiş oluyor, haksızlık.” 

Ceylan, CHP’ye ilişkin eleştirilerini söylemeden geçmiyor tabi, “CHP keşke HDP milletvekilleri tutuklandığında ses çıkarsaydı belki bu yaşananlar olmazdı” diye ekliyor. Adalet Yürüyüşünün kalabalıklaşmasının önemli olduğunu anlatan Ceylan, “CHP tek başına yürümüyor, bir sürü insan destek veriyor, her görüşten insanda var ve bu çok önemli. Çünkü memlekette adalet kalmadı” diyor. Ceylan, bizimle sohbet ederken bir yandan da müşterisini tıraş ediyor. Malum gündem sıcak, havalar da sıcak. Sohbeti daha fazla hararetlendirip bir kazaya sebebiyet vermemek için dükkandaki diğer müşteriyle sohbete başlıyoruz...  

PRÊZE YAPIYORLAR

Berberdeki müşterilerden Fikret Eken’le konuşuyoruz. Adalet Yürüyüşü’nün önemli olduğunu söyleyen Eken, “İnsanların korktuğu, ekonomik olarak zorda olduğu bu koşullarda, Adalet Yürüyüşü önemlidir. En azından sesimiz duyulur. HDP’lilerin katılması önemli çünkü en fazla haksızlığa bizler maruz kaldık. Milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız tutuklu, memleket yaşanamaz hale geldi. Kimse hakkını arayamıyor. İş yok, okuyanlar boşta, olan fakir fukaraya oluyor. Bu böyle gitmez. Adalet Yürüyüşü’nün etkisini kırmak istiyorlar. Katar’ı, Afrin’i ortaya atıyorlar, saldıramazlar prêze (palavra) yapıyorlar” diyor.

‘UMUTLUYUM...’

Berbere sonradan gelen gazete okumaya başlayan ismini vermek istemeyen yurttaş da, “Yürüyüşe baktığınız zaman A yada B partisi yok herkesin tek isteği var ‘Adalet’. Mağdur olan bir sürü insan da yürüyüşe destek veriyor. Bu çok anlamlı. CHP, artık ulusal anlayıştan çıkmalı yani tek millet anlayışından... Halka kulak vermeli, halk ne istiyor ona göre davranmalı.Yürüyüş sonuçlanana kadar yalpalanmazsa bence umut var. Umutluyum ve umarım adalet talebiyle çıkılan bu yoldan iyi sonuçlar alınır”diyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Remzi Kitapevi’ne sendikal tazminat cezası

SONRAKİ HABER

Almanya'daki ırkçı saldırıda yaşamını yitirenler katliamın gerçekleştiği yerde anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...