07 Temmuz 2017 17:38

Başbakan'a: Siz bu emekli maaşıyla geçinebilir misiniz?

Emeklinin alacağı zam oranı açıklandı. CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Paylaş

Derya DURSUN
İstanbul

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte milyonlarca emeklinin alacağı zam oranı açıklandı. Buna göre emekli maaşlarına yılın ilk altı ayı için  yüzde 5.89 zam yapıldı. En düşük işçi emeklisinin maaşı 1348.5 liradan 1427.5 liraya, en düşük çiftçi emeklisinin maaşı 950.5 liradan 1.005.5 liraya, en düşük esnaf emeklisinin maaşı 1207.6 liradan 1288.6 liraya, en düşük memur emeklisin maaşı 1.682.7 liradan 1781 riyaya yükseldi. 

TÜİK’in açıkladığı haziran ayı enflasyon oranlarına göre ise, ilk 6 aylık verilere göre yıllık enflasyon 10.9 oldu. İlk altı aylık enflasyon ise yüzde 5.89 olarak gerçekleşti. 

TEMEL İHTİYAÇLARDA ARTIŞ DAHA FAZLA

Dar gelirli olan emeklinin, işçi ve memurların 2017 yılı ilk altı ayında; temel ihtiyaç maddesi olan gıda ve içeceklerdeki artış yüzde 8.9, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki artış yüzde 12.6, sebze ve meyvedeki artış yüzde 17.5, ekmek ve tahıldaki artış yüzde 5.4, dana etinde artış yüzde 11.3, koyun etinde artış yüzde 25.4, tavuk etinde ise artış yüzde 20.9  oldu. 

Dünyada son 4.5 yılda gıda fiyatları yaklaşık yüzde 20 oranında düşerken, Türkiye’de ise yaklaşık yüzde 60 arttı. Haziran 2017 sonu itibariyle sağlık alanında ilk 6 aylık dönemde enflasyon yüzde 9.87, ulaştırmada ise yüzde 5.96 olarak gerçekleşti.

ENFLASYON ARTMAYA DEVAM EDECEK

Dört yıl öncesine göre dövizde yaklaşık yüzde 100 artış gerçekleşti. Bu süreçte emekli maaşları bu artışın yaklaşık  üçte biri oranında kaldı. Önümüzdeki dönem dövizdeki artışın devam edeceği, bu artışın enflasyondaki artışın sürmesine neden olacağı belirtiliyor. 

Öte yandan emekli maaşlarına aylık yerine, 6 aylık enflasyon gerçekleştikten sonra zam yapıldığı için en düşük işçi emeklisinin enflasyon kaybından dolayı ilk 5 ayda uğradığı zarar, 49 lira. TÜİK’in parasal değerleri güncelleme aracı ile yapılan hesaplama emekli maaşlarındaki erimeyi açıkça ortaya koyuyor.

4 Kişilik bir ailenin açlık sınırı ise yılın ilk 6 aylık dönemine göre yüzde 10 arttı ve 1693 liraya çıktı. 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı ise yılık ilk 6 aylık döneminde yüzde yüzde6.3 artarak 6 bin 712 liraya yükseldi. 

Yani emeklilerin maaşları, enflasyon ve döviz kurlarındaki artış karşısında eridi. Emeklilerin yüzde 80’i açlık sınırının altında yaşamını sürdürmeye çalışıyor.  

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, emeklilere yapılan zam olanlarını, emeklilerin yaşadığı sorunları Meclis gündemine taşıdı. Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Demirtaş, emeklilerin açıklanan zam oranlarıyla bir kez daha hayal kırıklığına uğradığını ifade etti. Halkın ilk 6 aylık enflasyon oranının daha yüksek olduğuna dikkat çeken Demirtaş, Yıldırım’a “Siz bu emekli  maaşları ile geçinebilir misiniz?” diye sordu.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

CHP Milletvekili Ünal Demirtaş, Başbakan Binali Yıldırım’ın şu sorulara cevap vermesini istedi. 
* Dünyada son 4.5 yılda gıda fiyatları yaklaşık yüzde 20 oranında düşerken, ülkemizde yaklaşık yüzde 60 artmasının sebepleri nelerdir? Bu artışın önüne geçmek için bir çalışmanız olacak mıdır?
* Emekli maaşlarına aylık yerine, 6 aylık enflasyon gerçekleştikten sonra zam yapıldığı için en düşük işçi emeklisi enflasyon kaybından dolayı ilk 5 ayda uğradığı zarar 49 lira olmasına rağmen, emeklinin bu zararı neden giderilmemektedir? Bundan sonra emeklilerin bu şekilde yapılan hesaplamadan doğan zararlarının giderilmesi için bir çalışma yapılacak mıdır?
* Emekli maaşlarına yapılan zam, neden halkın gerçek enflasyonunun altında kalmıştır? Milli gelirin 10 bin dolar civarında olduğunun, ilk 6 aylık büyümenin yüzde 5 olduğunun iddia edildiği bir dönemde,  neden emekliler enflasyona ezdirilmektedir? 
* Bütün emeklilere 4 kişilik  bir ailenin açlık sınırı olan 1693 liranın üzerinde maaş verilmesi düşünülmekte midir? 
* Çiftçi, işçi, esnaf memur emeklileri arasındaki maaş farkından doğan adaletsizliği giderecek misiniz? En düşük çiftçi, esnaf, işçi emeklisi maaşını, en düşük memur emekli maaşına yükseltecek misiniz?
* Siz bu emekli  maaşları ile geçinebilir misiniz?

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Büyükada soruşturması: 2 kişi Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü

SONRAKİ HABER

Merkel G20 zirvesinde konuştu: Zamanımız daralıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...